Artykuł sponsorowany Przydomowa oczyszczalnia ścieków – o czym warto wiedzieć?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – o czym warto wiedzieć?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem dla osób, których domy znajdują się na terenach o rozproszonej strukturze, przez co nie ma możliwości podłączenia ich do gminnej sieci kanalizacyjnej. Wyjściem z takiej sytuacji jest szambo lub wspomniana przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest dużo bardziej opłacalna. Decyduje się na nią coraz więcej domowników, którzy oprócz niskich kosztów eksploatacji doceniają szybki zwrot inwestycji.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków instalowana jest tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej kanalizacji. Jest alternatywą dla szamba, które zdecydowanie prześciga, zwłaszcza pod kątem kosztów eksploatacji. Działa na zasadzie wywołania naturalnych procesów biologicznych, które gwarantują rozkład ścieków na nieinwazyjne substancje wyprowadzane z sieci własnej oczyszczalni np. do rowu melioracyjnego, rzeki lub gruntu. Przydomowe oczyszczalnie ścieków wykonują swoją pracę etapowo. Jako pierwszy odbywa się etap beztlenowego rozkładu ścieków i polega on na wywołaniu przez bakterie beztlenowe floatacji i sedymentacji procesów biochemicznych, które doprowadzają do fermentacji niektórych substancji i rozkładu na związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Etap drugi przebiega w warunkach tlenowych, które doprowadzają do ostatecznej neutralizacji substancji szkodliwych dla środowiska. Powstała ciecz przepływa przez kosz filtracyjny i zostaje wyprowadzona.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Specjalista z firmy Nasz Dom Piotr Pacho tłumaczy, że do zalet przydomowych oczyszczalni zalicza się:

  • niski roczny koszt eksploatacji – 100-400 zł,
  • szybki zwrot inwestycji – około 3 lata,
  • brak negatywnego wpływu na środowisko,
  • rzadkie występowanie awarii.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Najczęściej wykonywana przydomowa oczyszczalnia to oczyszczalnia drenażowa. Jest to rozwiązanie proste, tanie i niemal bezawaryjne. Za jego główne zalety uważa się:

  • nieskomplikowaną konstrukcję,
  • niskie koszty wykonania,
  • łatwą obsługę,
  • niski współczynnik występowania awarii.

Oprócz oczyszczalni drenażowych istnieją również roślinne i biologiczne oczyszczalnie ścieków. Są to jednak rozwiązania wymagające większej inwestycji finansowej. Oczyszczalnie biologiczne mogą pracować z osadem czynnym lub złożem biologicznym. Występują także modele hybrydowe łączące oba zastosowania. Oczyszczalnie roślinne wymagają dużego metrażu, ale mogą być wykorzystane do celów gospodarczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter