Materiał Partnera Co warto wiedzieć o wełnie celulozowej używanej do termoizolacji budynków?

Co warto wiedzieć o wełnie celulozowej używanej do termoizolacji budynków?

Choć ocieplenie budynków mieszkalnych i przemysłowych zdecydowanie najbardziej kojarzy się z wykorzystaniem materiałów takich jak styropian czy wełna mineralna, to okazuje się, że atrakcyjną alternatywą dla rozwiązań konwencjonalnych jest wełna celulozowa. Ten całkowicie naturalny i przyjazny środowisku produkt, doskonale wywiązuje się z powierzonej mu funkcji. Co zatem warto wiedzieć o jego konkretnych właściwościach?

Ogólna charakterystyka materiału


Jeżeli chodzi o termoizolacje celulozowe, to jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych produktów jest materiał opracowany przez niemiecką firmę Dammstatt W.E.R.F o nazwie handlowej Isofloc F. W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo ciekawą pod kątem technologicznym sytuacją. Isofloc F powstaje bowiem z makulatury z gazet codziennych, którą najpierw się sortuje, następnie rozdziera i rozdrabnia aż do uzyskania postaci izolujących płatków celulozy. W przeciwieństwie do procesów produkcyjnych styropianu oraz wełny, wytwarzanie termoizolacji celulozowych jest przyjazne środowisku naturalnemu, czego najlepszymi dowodami są m.in. mniejsze zużycie wody oraz energii.

Oczywiście rację będą mieli wszyscy ci, którzy zauważą, że celuloza jako materiał jest mocno podatna na działanie szkodników oraz przede wszystkim czynników atmosferycznych. Aby skutecznie zabezpieczyć materiał, producenci zdecydowali się na dodanie do składu mieszanki wodorotlenku glinu, a także kwasu borowego. Substancje te odpowiadają również za wyraźne zwiększenie parametrów wytrzymałościowych związanych z wpływem ognia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z właściwościami izolacyjnymi?


Oczywiście sprawą, która bezpośrednio decyduje o tym, czy konkretny materiał izolacyjny będzie można uznać za wysokojakościowy, czy też nie, jest jego współczynnik przenikania ciepła oznaczany grecką literą lambda. Jak w tej konkurencji wypada wełna celulozowa w porównaniu do swoich standardowych odpowiedników? W specyfikacji technicznej bardzo łatwo można odszukać, że wspominany współczynnik wynosi tutaj 0,037 W/(m·K). Co to oznacza dla potencjalnego klienta? Nie mniej, nie więcej niż to, że jest on taki sam, jak w przypadku wełen oraz styropianów z górnej półki.

Dlatego też, jeżeli zależy nam na tym, aby budowa nowych obiektów mogła iść w parze z ochroną środowiska naturalnego bez żadnych strat jakościowych, trzeba postawić na to właśnie rozwiązanie. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie dotyczące tego, gdzie kupić wełnę celulozową? Biorąc pod uwagę fakt, że jest to technologia stosunkowo nowa, niestety nie znajdziemy jej w każdej hurtowni. W tej kwestii warto zaufać najlepszym dystrybutorom, do których zdecydowanie zalicza się firma Sand-serwis. Produkt sprzedawany jest w formie sypkiego granulatu w opakowaniach po 11,5 kg i może być nakładany zarówno metodą natryskową, jak i wdmuchiwania.

Opracowanie:

Sand-serwis. Andrzej Sadowski

Grabówka , Paryska 22

Podziel się