Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o okablowaniu strukturalnym?

Co warto wiedzieć o okablowaniu strukturalnym?

Wielu przedsiębiorców stawia obecnie na wdrożenie technologicznych innowacji. Zautomatyzowanie i cyfryzacja procesów to doskonały sposób na wyraźne zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa swojego biznesu. Na wyposażeniu firm znajduje się bardzo dużo różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które do właściwego funkcjonowania potrzebują odpowiednio zaprojektowanej sieci kablowej. Aby rozwiązać ten problem, warto wziąć pod uwagę rozwiązanie systemowe, czyli okablowanie strukturalne. Co to takiego?

Okablowanie strukturalne, czyli co?


Jeśli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to okablowanie strukturalne jest niczym innym niż systemem okablowania telekomunikacyjnego, umożliwiającym realizację określonej konfiguracji połączeń na miarę aktualnych potrzeb, ale z możliwością jego przyszłej rozbudowy i rekonfiguracji. Cały układ składa się z setek połączonych ze sobą i zależnych od siebie elementów, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć m.in. przewody, akcesoria łączeniowe, gniazda, wtyki, panele krosowe, a także tzw. akcesoria dopasowujące. Standard nowoczesnego okablowania strukturalnego definiują międzynarodowe normy.

Na terenie naszego kraju najważniejszą z nich jest polska norma PN/EN-50173. Bardzo ogólnie rzecz ujmując, taka forma okablowania została opracowana z myślą o możliwość stworzenia infrastruktury połączeń podstawowych elementów sieci teleinformatycznej. W tym miejscu trzeba także wyraźnie podkreślić, iż zamienne używanie pojęć okablowania strukturalnego i sieci komputerowej nie jest do końca poprawne. W tym przypadku sieć komputerowa stanowi jedynie część całego okablowania strukturalnego. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Jakie są podsystemy okablowania?


Okablowanie strukturalne, zresztą jak każdy przełomowy wynalazek, zostało opracowane z bardzo konkretnych przyczyn – choć nie ulega żadnej wątpliwości, że dla inżynierów i informatyków, było to zadanie niezwykle wymagające. Chodzi oczywiście o to, że idea całego projektu bezpośrednio sprowadza się do budowy systemu, który jest niezależny od zastosowanych aplikacji oraz umożliwia przesyłanie danych takich jak, głos, wideo, tekst oraz innych informacji z wykorzystaniem urządzeń pochodzących od różnych producentów. Dlatego też w ramach okablowania strukturalnego wyróżnia się 3 główne podsystemy okablowania. Mowa tutaj o podsystemie okablowania szkieletowego kampusowego, szkieletowego pionowego oraz poziomego.

Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania systemu oraz ogromną odpowiedzialność wynikającą nie tylko z samego montażu podzespołów, ale także z konieczności stworzenia indywidualnego projektu, zlecenie to warto powierzyć jedynie najlepszym specjalistom. Pracownicy firmy PM Tech zajmą się kompleksową realizacją powierzonych im obowiązków. Wszyscy klienci mogą liczyć m.in. na przygotowanie precyzyjnej wyceny, która jasno wskaże stopień opłacalności inwestycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas