Materiał Partnera Co warto wiedzieć o instalacji centralnego ogrzewania

Co warto wiedzieć o instalacji centralnego ogrzewania

Kiedy chcemy, aby nasze warunki mieszkalne były w pełni komfortowe, to musimy zająć się bardzo ważną sprawą, jaką niewątpliwie jest ogrzewanie. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów dostarczania ciepła do budynków jest tak zwane centralne ogrzewanie, dlatego też warto przyjrzeć się mu nieco bliżej. Oto, co warto wiedzieć o instalacji centralnego ogrzewania.

Czym jest centralne ogrzewanie?

 Instalacja centralnego ogrzewania jest to system, którego, jak sama nazwa wskazuje, zadaniem jest ogrzanie budynku, w którym jest on założony. Praca tego typu ogrzewania polega na wytworzeniu ciepła w przeznaczonym do tego kotle i przetransportowaniu go systemem rur do grzejników. Standardowa instalacja C-O składa się z kotła bądź pieca, bojlera do wody, rur, zaworów oraz grzejników i zbiorników wyrównawczych.

Rodzaje centralnego ogrzewania

 System instalacji centralnego ogrzewania możemy podzielić na kilka rodzajów, do których należą:

  • Ogrzewanie grawitacyjne - Jest to rodzaj ogrzewania, który działa poprzez powstawanie zjawiska unoszenia się ogrzanej i opadania schłodzonej wody. Rozwiązanie to nie wymaga użycia energii elektrycznej, dzięki czemu nie musimy martwić się o ciepło w momencie jakichkolwiek przerw w dostawie prądu i najlepiej stosować je w małych systemach ogrzewanych przy pomocy kotła na paliwo stałe.
  • Ogrzewanie pompowe - Jest to najczęściej wybierany rodzaj ogrzewania w domach jednorodzinnych. Działanie tego systemu opiera się na przemieszczaniu się wody w instalacji dzięki użyciu specjalnej pompy obiegowej, która działa dzięki energii elektrycznej.
  • Ogrzewanie rozdzielaskczowe - Jest to instalacja, która posiada podłączony do kotła system dwururowy, a jej zadaniem jest obsługa rozdzielaczy, które znajdują się na różnych kondygnacjach i doprowadzenie tym sposobem ciepła do określonych grzejników.
  • Ogrzewanie podłogowe - Tego typu system dostarcza ciepło poprzez zamontowane pod podłogą rury, w których znajduje się woda do ogrzania pomieszczenia. Nie wymaga to użycia grzejników ściennych.

Rodzaje kotłów C-O

 Niezależnie od tego, który system centralnego ogrzewania zastosujemy, warto zwrócić uwagę na rodzaje kotłów, które możemy wykorzystać do tego systemu. Wyróżnić tutaj możemy na przykład działające na trójfazowy prąd kotły elektryczne, kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, olejowe oraz takie, które nazywane są kotłami wielopaliwowymi, a do ich działania możemy użyć zarówno paliwa stałego jak i płynnego.

Montaż instalacji centralnego ogrzewania

 Aby zamontować system instalacji centralnego ogrzewania należy zwrócić się do firmy, która oferuje wykonywanie tego typu instalacji. Jedną z takich firm jest Inst - Bud, której doświadczeni pracownicy nie tylko dobrze nam doradzą w tej kwestii, ale także wykonają dla nas profesjonalnie pełną instalację centralnego ogrzewania, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ciepłem w naszych domach.

Opracowanie:

Podziel się