Artykuł sponsorowany Montaż pompy ciepła – gdzie i kiedy się to opłaca?

Montaż pompy ciepła – gdzie i kiedy się to opłaca?

W ostatnim czasie notuje się systematyczne podwyżki cen różnego rodzaju paliw. Niekorzystnie odbija się to także na kosztach ogrzewania gospodarstw domowych oraz obiektów użyteczności publicznej. W takiej sytuacji wiele osób szuka najlepszej alternatywy dla tradycyjnych systemów grzewczych. Nierzadko decydują się one na zamontowanie tzw. pomp ciepła. Sprawdź koniecznie, czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest opłacalne.

W jaki sposób montuje się pompy ciepła?

Przed wyborem określonej pompy ciepła należy najpierw zastanowić się, jaką moc grzewczą powinien mieć wybrany model, aby w pełni zaspokoił on zapotrzebowanie na energię cieplną danego budynku. Wartości te wylicza się przy użyciu specjalistycznych programów. Po zakupie urządzenia oferowanego przez takie firmy, jak JP INSTALACJE, trzeba zdecydować o jego odpowiedniej lokalizacji. Warto przy tym pamiętać, że sprzęt ten musi być usytuowany w odległości co najmniej 30 cm od ściany domu. Można go zainstalować na specjalnej systemowej konstrukcji albo na cokole betonowym. Mniejsze i lżejsze jednostki często montuje się na ścianie.

Istotne jest również właściwe rozmieszczenie czujników temperatury. Muszą być one umiejscowione poza strefą bezpośredniego nasłonecznienia. Z kolei przy regulowaniu sterowania ustawia się zawsze najniższą temperaturę zasilania. W trybie manualnym użytkownik sam określa konkretną temperaturę. W automatycznym natomiast dochodzi natomiast do wyboru określonej wartości zgodnie z tzw. krzywą grzewczą. Do zamontowanej pompy trzeba doprowadzić kabel elektryczny i podłączyć go na osobnym zabezpieczeniu.

Opłacalność montażu pomp ciepła

Pompa ciepła zapewnia możliwość relatywnie taniego ogrzewania budynku. Szacuje się, że dla domu o powierzchni 200 m2 całkowite koszty ogrzewania obiektu w sezonie jesienno-zimowym wynoszą ok. 2000 zł. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób mieszkających w miejscach, gdzie nie ma dostępu do instalacji gazowej lub też tam, gdzie ewentualne podłączenie się do takiej instalacji wymagałoby wykorzystania długich na nawet kilkaset metrów przyłączy. Natomiast na terenach, gdzie można w miarę szybko i łatwo podłączyć się do instalacji gazowej, z reguły wybiera się właśnie ten sposób ogrzewania budynków.

Nowoczesne pompy ciepła efektywnie odbierają ciepło z powietrza, którego temperatura obniżyła się do poziomu nawet -20 stopni C. W takim przypadku jednak często trzeba pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowego źródła ciepła ze względu na proporcjonalne spadki mocy cieplnej w miarę obniżania się temperatury.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas