Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o altanach ogrodowych przed ich postawieniem?

Co warto wiedzieć o altanach ogrodowych przed ich postawieniem?

Altana ogrodowa to stosunkowo niewielkie, zwykle drewniane (choć można obecnie spotkać także wersje metalowe lub murowane) miejsce, które może wizualnie ma przypominać miniaturowy domek bądź też ażurowy obiekt. Jej zadaniem jest udekorowanie ogrodu przy jednoczesnym zapewnieniem schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy słońce. Co jeszcze warto wiedzieć o altanach ogrodowych?

Zalety altany ogrodowej

Warto zdecydować się na altanę ogrodową z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, tak jak już wspomnieliśmy o tym wcześniej, jest to niezwykle wielofunkcyjne rozwiązanie dla naszego ogrodu, bowiem łączy w sobie jednocześnie estetyczne i funkcjonalne cechy. Z punktu widzenia estetyki podkreśla dodaje ona ogrodowi charakteru i nastrojowości. Można także dobrać jej styl np. rustykalny bądź nowoczesny i tym samym nadać nowego stylu aranżacyjnego całemu ogrodowi i posesji, zaś z punktu widzenia funkcjonalności może ona stanowić wspaniały mini – obiekt wypoczynkowy dla nas i dla naszej rodziny lub znajomych, który osłoni nas przed deszczem lub słońcem i w którym będzie można wygodnie usiąść i wypić kawę lub urządzić np. piknik lub grilla na świeżym powietrzu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wybudować w ogrodzie altanę?

Obecnie, według najnowszych zmian w Ustawie o prawie budowlanym z stycznia 2017, nie jest wymagane uzyskanie specjalnego pozwolenia na budowę altany ogrodowej na własnej działce, jednakże trzeba spełnić poniższe warunki:

  • Łączna powierzchnia altany włączając w to inne obiekty, takie jak np. ganki lub garaże, nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych
  • Na każde 500 metrów kwadratowych nie może przypaść więcej niż dwa tego typu obiekty
  • Zamiar wybudowania altany należy także zgłosić do urzędu z dołączonym: oświadczeniem o prawie do dysponowania obiektem, opis planowanego obiektu wraz z opisem sposobu jego realizacji oraz umiejscowienia na działce, a także informacją odnośnie zaplanowanego terminu rozpoczęcia prac.

Warto pamiętać także, że budowa altany jest możliwa po 21 dniu od jej zgłoszenia w urzędzie w przypadku akceptacji przez starostę, jednak nie może to nastąpić także później niż 2 lata po dostarczeniu potrzebnej dokumentacji.

Gdzie warto zamówić wykonanie altany ogrodowej?

Profesjonalna firma Wood Construction specjalizująca się w budowie domów drewnianych, wykonuje także altany drewniane, posiadając w swojej ofercie między innymi własną produkcję gontu drewnianego, wieloletnie doświadczenie w branży oraz wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oferującą fachowe doradztwo oraz wysoki standard usług.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas