Artykuł sponsorowany Co to znaczy, że kocioł jest 5. klasy?

Co to znaczy, że kocioł jest 5. klasy?

Rosnące zanieczyszczenie środowiska związane z emisją pyłów sprawiło, że wprowadzono wiele regulacji, które mają na celu poprawienie jakości powietrza oraz zmniejszenie ilości wypuszczanego do atmosfery dwutlenku węgla. Jednym z wprowadzonych przepisów jest rozporządzenie ograniczające możliwość sprzedaży kotłów wyłącznie do urządzeń zaliczanych do 5 klasy. Muszą one spełniać restrykcyjne warunki dotyczące wydajności i czystości spalin.

 

Wymagania dla kotłów 5 klasy

Według obowiązujących przepisów wszystkie sprzedawane kotły centralnego ogrzewania muszą spełniać wymogi wielkości emisji według wartości zawartych w normie PN-EN 303-5:2012. Dotyczą one zarówno ilości poszczególnych substancji zawartych w powstających spalinach, jak i uzyskiwanej efektywności energetycznej. To, że urządzenie spełnia wszystkie wymienione w normie warunki, musi być potwierdzone przez certyfikat wydany przez uprawnioną jednostkę badawczą – mówi przedstawiciel firmy Kotły Grzewcze Dragon, która jest producentem kotłów centralnego ogrzewania.

 

Według normy PN-EN 303-5:2012 kotły grzewcze zasilane paliwami stałymi muszą uzyskiwać efektywność energetyczną na poziomie od 87 do 89%, w zależności od mocy kotła. Sprawność cieplna urządzenia jest wyliczana na podstawie jego nominalnej mocy cieplnej według specjalnego wzoru.

 

Jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń, to różni się ona w zależności od typu urządzenia i jest podawana osobno dla urządzeń z podajnikiem automatycznym i osobno dla kotłów zasypywanych ręcznie.

Emisja pyłu PM przy pracy z pełną mocą wynosi maksymalnie 40 mg/m3 dla kotła z podajnikiem i 60 mg/m3 dla kotła ręcznego. Najwyższa dopuszczalna emisja tlenku węgla CO może się kształtować na poziomie 500 mg/m3 (podajnik) lub 700 mg/m3 (ręczny). Jeśli chodzi o maksymalną możliwą emisję gazowych zanieczyszczeń organicznych OGC, to jest to 20 mg/m3 dla kotłów automatycznych i 30 mg/m3 dla zasypowych. W przypadku emisji CO, OCG i PM poszczególne wartości są badane przy 30% obciążeniu kotła.

 

EcoDesign

Trzeba pamiętać, że od stycznia 2020 roku samo posiadanie przez kocioł certyfikatu 5 klasy nie będzie wystarczające. Konieczne będzie również spełnienie wymogów przewidzianych w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

 

Kotły z certyfikatem EcoDesign muszą spełniać wymogi dotyczące poziomów emisji na takim samym poziomie, jak w przypadku kotłów klasy 5. Różnicą jest jednak to, że emisje te są badane przy mniejszym obciążeniu kotła. Jest ono ustalane na podstawie średniej ważonej z wyników osiąganych przy pełnej mocy oraz przy obciążeniu na poziomie 30% mocy nominalnej. Przy określaniu sprawności kotła wg EcoDesign brana jest pod uwagę tzw. sezonowa efektywność energetyczna.

Dodatkowym wymaganiem w stosunku do normy PN-EN 303-5:2012 jest też poziom emisji tlenków azotu, który określono na poziomie 200 mg/m3 dla biomasy i 350 mg/m3 dla paliw kopalnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas