Materiał Partnera Co powinniśmy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym, czyli plusy i minusy tej instalacji

Co powinniśmy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym, czyli plusy i minusy tej instalacji

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji, która powinna znaleźć się w każdym domu. W dzisiejszych czasach ogrzewanie można wykonać na rozmaite sposoby. Jednych z rodzajów tej instalacji jest ogrzewanie podłogowe. Od tradycyjnego grzejnikowego ogrzewania różni się ono przede wszystkim prowadzeniem instalacji. Zobacz, jakie są zalety i wady ogrzewania podłogowego.

Jakie plusy daje ogrzewanie podłogowe?

Decydując się na podłogowe ogrzewanie, od razu zauważymy, że w pomieszczeniu nie będzie unosił się kurz. Wszystko za sprawą tego, że w tej instalacji większość ciepła przekazywana jest poprzez promieniowanie. To przekłada się na ograniczenie ruchu powietrza, tak jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Poza tym cyrkulacja powietrza jest mniejsza, ponieważ temperatura grzewczej powierzchni jest niska i oscyluje w okolicy 22 – 26 stopni Celsjusza. W porównaniu do tego tradycyjne grzejniki mają około 50 – 60 stopni. To sprawia, że ogrzewanie podłogowe jest świetnym wyborem dla osób zmagających się z alergią.

Oprócz tego ten rodzaj instalacji grzewczej, którego montażem zajmuje się m.in. firma Tech Investments z Jeleniej Góry, pozwala oszczędzać energię. Bierze się to stąd, że ciepła podłoga daje możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniu nawet o 2 stopnie Celsjusza, a przy tym nadal zachowany zostanie komfort cieplny. Dla ludzi najlepiej, aby wyższa temperatura była przy podłodze, a niższa w okolicach głowy. Wtedy czujemy się bardziej komfortowo. W praktyce zmniejszenie temperatury przekłada się na mniejsze spalanie, więc oszczędzany zużycie energii. Niższa temperatura w pomieszczeniu powoduje także wyższą wilgotność względną.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest estetyczny wygląd. Oczywiście wynika to z tego, że instalacja podłogowa znajduje się pod podłogą i nie widać żadnych elementów grzejnych w pomieszczeniu. To także przekłada się na większe możliwości związane z aranżacją wnętrz, a jednocześnie pozwala zagospodarować przestrzeń znajdującą się pod oknem.


Jakie są wady instalacji podłogowej?

Niestety instalacja ogrzewania podłogowego ma też swoje wady. Przede wszystkim w celu prawidłowego funkcjonowania takiego ogrzewania, konieczne jest dobre ocieplenie domu. Bierze się to stąd, że instalacja podłogowa spełnia swoje funkcje w pomieszczeniach, które charakteryzują się małymi stratami ciepła. Oprócz tego ten rodzaj instalacji cechuje się dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że podłoga akumuluje ciepła, przez co długo się one nagrzewają i stygną. To również wiąże się z trudniejszym sterowaniem takim ogrzewaniem.

Jednak największym minusem jest to, że w przypadku awarii ogrzewania podłogowego, niezbędne jest zdemontowanie podłogi, a po czynnościach naprawczych ponowne jej zalanie betonem. To wiąże się nie tylko z wysokim nakładem finansowym, lecz również trzeba liczyć się z tym, że takie prace mogą trwać dość długo i niemożliwe będzie korzystanie z tego pomieszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że prawdopodobieństwo uszkodzenia rur jest niewielkie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas