Materiał Partnera Charakterystyka domowych instalacji gazowych

Charakterystyka domowych instalacji gazowych

Ogrzewanie domu czy zasilanie poszczególnych urządzeń, np. sprzętów AGD – to najczęstsze zastosowanie instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych. Właściwe przygotowany układ jest zarówno bezpieczny, jak i ekonomiczny w użytkowaniu. Warto zatem postarać się o prawidłowy montaż, który będzie przeprowadzony zgodnie ze wszystkimi prawami budowlanymi, a także warunkami technicznymi.

Jakie rodzaje domowych instalacji gazowych można wyróżnić?

Przy wyborze typu instalacji gazowej do domu konieczne jest ustalenie charakterystyki jej eksploatacji. Wykorzystanie jedynie do zasilania np. piekarnika i kuchenki gazowej będzie wymagało znacznie mniej skomplikowanego układu niż w przypadku ogrzewania budynku gazem. Dobrym rozwiązaniem jest odbycie konsultacji ze specjalistą z firmy Usługi Budowlane i Instalacyjne Jarosław Tarkowski, który pomoże w dopasowaniu najważniejszych elementów domowej instalacji gazowej do potrzeb klienta.

Pierwszym wariantem instalacji gazowej jest układ wykorzystujący płynny gaz LPG, czyli propan-butan. Zbiornik w tym wypadku musi być zlokalizowany na zewnątrz budynku. Co ciekawe, nie trzeba posiadać go na własność. Istnieje możliwość wynajmu zbiornika od dostawcy gazu. Taka instalacja gazowa jest wyposażona także w kondensacyjny kocioł gazowy oraz niezwykle ważny zawór bezpieczeństwa. Kolejnym typem układu gazowego wykorzystującego LPG jest tzw. instalacja mała. Stosuje się ją w domach jednorodzinnych do podłączenia kuchenek gazowych. W tym wariancie butle z gazem o pojemności do 20 litrów trzeba jednak wymieniać dość często. Kolejny typ domowej instalacji gazowej zakłada użycie gazu ziemnego, którego źródło w postaci sieci musi znajdować się w pobliżu budynku. Podłączenie do niej umożliwia stałe korzystanie bez konieczności dostaw paliwa bądź uzupełniania zbiorników.

O czym trzeba pamiętać przed montażem domowej instalacji gazowej?

Chcąc podłączyć się do gazociągu czy umieścić na swojej posesji zbiornik LPG należy posiadać zezwolenia umożliwiające legalne działania w tym zakresie. Zbiornik na propan-butan musi być umieszczony wraz z kotłem na płaskim terenie. Dostęp do niego nie powinien być utrudniony, co jest kluczowe np. w przypadku awarii. Natomiast instalacja gazowa z przyłączem do sieci gazociągowej pracuje z użyciem urządzeń i specjalnych przewodów, które umieszczone są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Także i w tym wypadku ważny jest ułatwiony dostęp do poszczególnych elementów układu.

Montaż powinien być wykonany przez osoby posiadające w tym zakresie kwalifikacje. Po wykonaniu domowej instalacji gazowej przeprowadza się próbę szczelności, a jej pozytywne zakończenie skutkuje otrzymaniem przez inwestora dokumentacji odbiorczej. W przypadku takich układów stosowanych w budynkach mieszkalnych dobrze jest wykonywać regularne ich przeglądy. Funkcjonowanie instalacji gazowej w domu warto skontrolować przynajmniej raz w roku.

Opracowanie:

Podziel się