Artykuł sponsorowany Budowa kotłów z podajnikiem ślimakowym

Budowa kotłów z podajnikiem ślimakowym

Paliwa stałe, takie jak węgiel czy jego drobnoziarnista odmiana, zwana eko-groszkiem, wciąż należą do najpopularniejszych środków opałowych. By móc wykorzystać je do ogrzewania domu, potrzebny jest kocioł retortowy, czyli urządzenie grzewcze wyposażone w zasobnik i podajnik. W jaki sposób jest on zbudowany, jak działa i czemu warto w niego zainwestować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym tekście.

Budowa i zasada działania kotła z podajnikiem

Podstawową kwestią odróżniającą kotły retortowe od zwykłych jest fakt, że posiadają one zasobnik, w którym magazynowa jest paliwo do spalenia oraz podajnik odpowiedzialny za dozowanie paliwa do komory spalania. W zależności od zapotrzebowania na ciepło jedna zawartość zasobnika wystarcza na od 3 do 7 dni ogrzewania. Podajnik ślimakowy przypomina podłużną śrubę – obracając z wyznaczoną prędkość pobiera on z zasobnika paliwo i powoli przesuwa je w kierunku komory spalania. Jednocześnie jego obrót sprawia, że popiół powstały po spaleniu poprzedniej dawki paliwa. -Za sterowanie prędkością obrotu podajnika odpowiedzialny jest mikroprocesor, podłączony do  czujników temperatury znajdujących się wewnątrz lub na zewnątrz domu (jest to tzw. regulator pogodowy). -Mikroprocesor odczytuje dane pochodzące z czujników i na tej podstawie oblicza optymalną prędkość obrotu podajnika – wyjaśnia przedstawiciel firmy Stefaniak - Jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest duże, podajnik obraca się szybciej i tym samym szybciej dozuje paliwo do spalenia. Kolejnym bardzo istotnym elementem kotła jest wentylator, który również sterowany jest przez mikroprocesor. Jego zadaniem jest dostarczanie do komory spalania powietrza – analogicznie jak w przypadku podajnika, prędkość jego obrotów i tym samym ilość wtłaczanego do kotła powietrza uzależniona jest od odczytów z czujników temperatury. Podajnik, wentylator oraz mikroprocesor wymagają do działania energii elektrycznej.

Zalety kotłów retortowych

Kotły retortowe posiadają liczne atuty, czyniące z nich wprost idealne urządzenie grzewcze. Po pierwsze pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu – zasobnik uzupełniany jest raz na kilka dni, a paliwo dozowane automatycznie, zatem nie ma potrzeby stałego kontrolowania temperatury pieca i dokładania węgla. Po drugie – pozwalają również zaoszczędzić pieniądze. Mikroprocesor działa tak, by zoptymalizować zużycie paliwa - dozowane jest ono w dokładnie odmierzonej ilości niezbędnej do utrzymania stałej temperatury, nic się zatem nie marnuje. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwalają wyrównać koszty zakupu i montażu pieca – są to urządzenia dość drogie, jednak inwestycja zwraca się w dość krótkim czasie. Ostatnia lecz nie mniej istotna zaleta kotłów to fakt, że mogą być zasilane eko-groszkiem czyli bardzo wydajnym, a przy tym przyjaznym dla środowiska węglem. Eko-groszek w czasie spalania emituje niewiele związków chemicznych i pozostawia po sobie niewiele popiołu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas