Materiał Partnera Budowa domu do stanu surowego a pod klucz — czym się różni?

Budowa domu do stanu surowego a pod klucz — czym się różni?

Droga od momentu załatwienia wszelkich formalności i uzyskania pozwolenia na budowę do wprowadzenia się do wymarzonego domu jest długa. Jest to wieloetapowe zajęcie, wymagające dużego nakładu pracy. Z tego powodu warto zlecić budowę domu firmie zewnętrznej. Należy zastanowić się, czy budowa ma być przeprowadzona do stanu surowego, czy lepszą opcją będzie tzw. budowa domu pod klucz.

Budowa domu do stanu surowego

Stan surowy domu obejmuje trzy etapy. Pierwszym jest stan zerowy. Oznacza to, że zostały wykonane prace ziemne, obejmujące zdjęcie humusu oraz wykopy linowe pod stropy fundamentalne, a także, że budynek ma wykonane i zasypane oraz zaizolowane fundamenty, oraz ewentualną piwnicę. Następnym etapem jest stan surowy otwarty, obejmuje on wymurowanie ścian nośnych, kominów, stropu nad parterem, więźbę, pokrycie dachu, oraz w przypadku domu dwupiętrowego, schody wewnętrzne. 

Ostatnim etapem jest stan surowy zamknięty. Jak tłumaczy pracownik firmy Red-Bud Usługi ogólnobudowlane Radosław Kudra w tym stanie zakończone są wszelkie prace konstrukcyjne. Na tym etapie ważne jest zaizolowanie stropu lub płyty na gruncie oraz ułożenie pokładów podłogowych. To na nich znajdzie się posadzka. To czas na wstawienie okien i drzwi zewnętrznych. W stanie surowym, pomieszczenia domu nie są w żaden sposób wykończone, ale budynek jest zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Budowa domu pod klucz

Budowa domu pod klucz to stan domu, do którego od razu można się wprowadzić. Budowa w tym charakterze obejmuje stan surowy, a ponadto, wykończenie i biały montaż, czyli instalację wanien i umywalek oraz obudowań do kontaktów. Prace na tym etapie obejmują dodatkowo pokrycie dachu i ocieplenie podbitki dachowej, a także montaż drzwi wewnętrznych. 


Istotne jest także ocieplenie domu, nie zapominając przy tym o poddaszu. W tym celu należy wykonać warstwę zbrojną. Specjalną pacą szlifuje się płyty izolacyjne, a na nie nakłada się zaprawę, w którą wkłada się siatkę zbrojącą, która ma zabezpieczyć termoizolację. Jeżeli chodzi o elewację, to najczęściej ściany zewnętrzne zabezpiecza się tynkiem i miejscowo dekoruje na przykład płytkami betonowymi, czy okładzinami z tworzyw sztucznych. Budowa pod klucz to także montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej oraz przygotowanie instalacji do domu inteligentnego. To także malowanie ścian oraz ułożenie paneli, parkietów, płytek bądź wykładziny.

Opracowanie:

Podziel się