Materiał Partnera Błędy popełniane przy montażu kominka – na to uważaj!

Błędy popełniane przy montażu kominka – na to uważaj!

Prawidłowa instalacja kominka wymaga rzetelnej wiedzy z zakresu podstawowych zasad kominiarskich, budowlanych i przeciwpożarowych. Dbałość o najdrobniejsze detale to gwarancja bezawaryjnego działania urządzenia przez długie lata. Wybierając sprawdzonych fachowców, unikniesz problemów w przyszłości i zapewnisz sobie efektywne oraz niskokosztowe źródło ciepła, które nie zawiedzie Cię bez względu na warunki pogodowe.

Kominek w domu – nieprawidłowa cyrkulacja powietrza

Niezakłócony przepływ powietrza jest kwestią priorytetową przy każdym rodzaju kominka – zwłaszcza w przypadku energooszczędnych systemów dystrybucji gorącego powietrza. Aby uchronić się przed potencjalnymi problemami, nie można zapomnieć o montażu kratek wentylacyjnych oraz drzwi z otworami wentylacyjnymi. To właśnie przez te elementy przechodzi powietrze niezbędne do przeprowadzenia procesu spalania. Brak cyrkulatorów nie tylko utrudni proces palenia, ale także doprowadzi do wychłodzenia pomieszczenia, ponieważ powietrze zacznie przechodzić przez nieszczelności w oknach. 

Brak kanału i niewłaściwe połączenie kominka z kominem

Kluczowym elementem sprawnego systemu wentylacji jest drożny kanał wentylacyjny. Jeżeli w kominie nie ma osobnego kanału, należy go koniecznie dobudować. Rezygnacja z tego kroku może prowadzić do silnych zadymień zagrażających życiu i zdrowiu domowników.
Innym newralgicznym punktem paleniska jest połączenie rury z czopuchem wkładu kominkowego i kanału dymowego. Kominiarze z firmy Jarex przestrzegają przed zbyt ścisłą instalacją – brak rezerwy miejsca może spowodować, że styk ulegnie pęknięciu.

Nieprawidłowe zabezpieczenie przestrzeni przy kominku

Instalacja kominka wymusza szczególną ostrożność, jeśli chodzi o zagrożenie ogniowe. Wszystkie obszary wokół kominka, czyli podłoga, ściany oraz sufity, powinny być wyłożone materiałem odpornym na działanie ciepła i o wysokim współczynniku izolacyjności. Bardzo ważną kwestią jest izolacja paleniska w miejscu styku ze ścianami – w uzasadnionych przypadkach można dobudować dodatkową ściankę ochronną.
Oprócz izolacji ogniowej ważna jest też izolacja cieplna, która zapobiega przegrzewaniu się obudowy i jej pękaniu. Wykonana z wełny i warstwy aluminium skutecznie zapobiegnie procesom degradacyjnym i zapewni pełne bezpieczeństwo korzystania z paleniska.
Dlatego pamiętaj, że jedynie montaż kominka przez doświadczoną ekipę da pewność, że prace zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa budowlanego i z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa domowników.

Podziel się