Materiał Partnera Błędy popełniane podczas wykonywania instalacji elektrycznej

Błędy popełniane podczas wykonywania instalacji elektrycznej

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez prądu. Stworzenie poprawnej instalacji elektrycznej gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń. Proces instalowania przewodów i pozostałych elementów jest skomplikowany i łatwo już na etapie projektu popełnić błędy. Jakie pojawiają się najczęściej i w jaki sposób można ich unikać?

Zbyt mało gniazd elektrycznych

Podczas wyjazdu na wakacje chcemy naładować telefon - wtedy zauważamy, że w pokoju jest zbyt mało gniazdek. Konieczne jest odłączanie urządzeń, aby móc podłączyć inne. Choć jest to niekomfortowe, na urlopie niedobór gniazd nie stanowi aż takiego kłopotu. Sytuacja wygląda inaczej, gdy problem pojawia się w domu.

Ten brak szczególnie odczuwalny jest w kuchni, gdzie zazwyczaj znajduje się najwięcej sprzętów elektrycznych. Stosowanie w tym pomieszczeniu przedłużaczy nie byłoby zbyt wygodne, dlatego lepiej zapobiec problemom jeszcze na etapie projektu. Wraz z elektrykiem warto zaplanować kilka gniazdek tam, gdzie będziemy chcieli podłączać małe sprzęty – na przykład mikser czy ekspres do kawy.

Brak oddzielnych obwodów dla urządzeń pobierających dużo energii

Sprzęty, które montuje się na stałe, czyli kuchenka, lodówka czy kocioł, powinny mieć własne obwody. Pozwala to zminimalizować ryzyko przeciążeń instalacji elektrycznej oraz zwiększa niezawodność działania urządzeń. Chodzi głównie o to, aby awaria jednego urządzenia w domu nie spowodowała wyłączenia się innego, które powinno pracować cały czas – dotyczy to lodówki czy kotła.

A co z oświetleniem domu?

Kolejnym błędem jest zbyt mało źródeł światła. Oświetlenie powinno być dopasowane do wielkości pomieszczeń. Jedna lampa, która dobrze oświetla niewielki salon w mieszkaniu, nie sprawdzi się w większej przestrzeni w domu jednorodzinnym. Często okazuje się to dopiero w praktyce. Aby wyeliminować ryzyko niedoboru światła, najprościej porównać projekt instalacji elektrycznej z budynkiem jeszcze przed procesem instalacji. Można narysować na podłodze planowane ustawienie sprzętów oraz zaznaczyć, gdzie znajdą się gniazdka oraz łączniki oświetleniowe. Być może okaże się, że coś wymaga poprawy – a jest to najlepszy moment na zmiany.

Jak ustrzec się przed błędami w instalacji elektrycznej?

Błędów w instalacji zdarza się znacznie więcej, a wielu z nich można uniknąć w prosty sposób – zatrudniając do pracy specjalistę z odpowiednią wiedzą. El-Rem Piotr Tymiński świadczy usługi z zakresu instalacji elektrycznych i posiada niezbędne uprawnienia.

Poza wyborem odpowiedniego specjalisty, warto przygotować projekt instalacji. Pozwoli to dopasować miejsce położenia gniazdek i ich liczbę do rzeczywistego zagospodarowania powierzchni.

Opracowanie:

El-Rem Piotr Tymiński

Warszawa , Czerwona Droga 7 lok. 82 , Ursus

  • tel. 607 223 592

Podziel się