Materiał Partnera Blat łazienkowy, – jaki wybrać, aby wyglądał ładnie?

Blat łazienkowy, – jaki wybrać, aby wyglądał ładnie?

Blat to element wystroju łazienki, który spełnia kilka funkcji jednocześnie. Służy, jako blat roboczy, na którym wykonujemy codzienne czynności pielęgnacyjne. Można na nim postawić kosmetyki i niezbędne akcesoria łazienkowe. Jednak przede wszystkim jest on podstawą dla umywalki, więc powinien być wodoodporny i wytrzymały. Na rynku dostępne jest wiele materiałów, z których można wykona blat, ale niestety nie każdy nadaje się do tego nadaje.

Najlepsze materiały na blat łazienkowy

Obecne technologie oraz dostępność zróżnicowanych materiałów dają nam duże możliwości aranżacji skomplikowanych pomieszczeń, w tym łazienki. Planując, więc remont łazienki warto zastanowić się jak ma ona wyglądać oraz jakie elementy aranżacji wnętrza mają zostać zastosowane. Warto wiedzieć, z czego może być wykonany łazienkowy, co pozwoli dostosować wystrój wnętrza do potrzeb i gustów.

Blat łazienkowy można wykonać z:

  • płytek ceramicznych,
  • z drewna,
  • z kamienia typu granit lub marmur,
  • z betonu,
  • z tworzyw jak kompozyty lub płyty laminowane,
  • z konglomeratów.

Jednak warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i to, jakie zadania ma spełniać blat łazienkowy. Jeśli będziemy już to wiedzieć należy zastanowić się nad doborem odpowiedniego surowca.

Drewno czy kamień?

Blat łazienkowy wykonany z kamienia wprowadza do wnętrza powiew luksusu. Blaty z granitu czy marmuru są stylowe i eleganckie. Dostępność kolorów i wzorów sprawia, że pasują one niemal do każdego wnętrza i wpisują się w styl domowników. Blat z kamienia nie jest tani, ale na pewno posłuży przez długie lata. Są one twarde, trwałe i odporne na wilgoć oraz zmiany temperatury. Nie odkształcają się, jeśli spadnie na nie kropelka wody. Do zabudowy w łazience najczęściej wykorzystuje się kwarcyt, marmur, granit i alabaster. 

Drewno dodaje wnętrzu ciepła i wprowadza niepowtarzalny klimat. Obecnie panuje moda na eko wykończenia wnętrz, a drewno wpisuje się w nie idealnie. Odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane nie będzie pochłaniać wilgoci i będzie odporne na uszkodzenia. Najczęściej wykorzystywane gatunki drewna do produkcji blatów łazienkowych to cedr, badi, taek, jesion oraz buk. Warto zainwestować w blaty typowo drewniane, a niewykonane z drewna klejonego. W przeciwieństwie do drewna litego szybciej się one odkształcają i są odporne na zmiany temperatury oraz wilgotność powietrza.

Opracowanie:

MERKAM - Blaty Kuchenne z Granitu

Łódź , św. Jerzego 9

Podziel się