Materiał Partnera Posadzki z kamienia naturalnego. Przykłady rozwiązań

Posadzki z kamienia naturalnego. Przykłady rozwiązań

Posadzki z kamienia naturalnego są atrakcyjną ozdobą wnętrz budynków użytkowych i domów. Płyty kamienne układa się w bankach, biurowcach, eleganckich hotelach, a także w obiektach handlowych czy urzędach. Poza efektownym wyglądem posadzka z kamiennych płyt ma także wiele walorów użytkowych. Jest bardzo wytrzymała, łatwa w pielęgnacji oraz nie ulega szybkiemu zabrudzeniu. Przy układaniu posadzki z kamienia naturalnego stosuje się zwykle różne rozwiązana gwarantujące długą i łatwą eksploatację.

Właściwy dobór kamienia na posadzkę

Jednym z kluczowych elementów decydujących o komforcie użytkowania podłogi z kamienia jest właściwy wybór jego gatunku. Zależy on w dużym stopniu od charakteru pomieszczeń, w których kamień ma być ułożony. Czynnikami, które mają największy wpływ na pulę dostępnych rodzajów kamienia, są intensywność eksploatacji konkretnego pomieszczenia oraz ilość zanieczyszczeń, które mogą się z nią wiązać.

Podłogami, które są najbardziej narażone na niszczenie, są te, w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego. Będą to więc wszystkie wejścia do budynków użytkowych, pomieszczenia recepcyjne, główne schody i uczęszczane korytarze. Ryzyko zabrudzenia podłogi jest również tym wyższe, im bliżej wejścia się ona znajduje.  Posadzka z kamienia naturalnego w takich pomieszczeniach powinna więc być wykonana z kamienia o małej porowatości, wysokiej odporności na ścieranie i niewielkiej nasiąkliwości. Warunki te w najszerszym zakresie spełniają różne odmiany granitu.

Podłoga, która jest używana sporadycznie, może być wykonana z kamienia o nieco mniej wyśrubowanych parametrach. Tam, gdzie posadzka nie jest narażona na ścieranie i zabrudzenie, można zastosować marmur, a po odpowiedniej impregnacji bezbarwną żywicą także trawertyn. Największą ostrożność należy zachować w przypadku piaskowca, są jednak odmiany, które także można wykorzystać w roli okładziny podłogowej. Podobnie różne gatunki wapieni, które można zabezpieczyć i powierzchniowo utwardzić przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów.

Kamień naturalny z ogrzewaniem podłogowym

Kamień naturalny to jeden z materiałów, które najlepiej sprawdzają się na posadzkach, pod którymi ułożono ogrzewanie podłogowe. Kamień ma dużą bezwładność cieplną, dzięki czemu po nagrzaniu wolno stygnie, a jednocześnie dobrze kumuluje i przekazuje ciepło. Wybierając do wykończenia podłogi z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym płyty z kamienia naturalnego, zyskujemy największą efektywność całego systemu, przy jednocześnie bardzo wysokich walorach estetycznych.

Kamień naturalny na posadzki powinien być materiałem najwyższej jakości. Szukając odpowiedniego kamienia, warto więc korzystać z oferty doświadczonych dystrybutorów, którzy proponują materiał pochodzący z pewnego źródła, o sprawdzonych parametrach użytkowych. Bardzo duży wybór kamienia ma firma HB Polska. Dostępne są produkty dostarczane z kamieniołomów we Włoszech, Belgii czy Turcji. W sprzedaży są także kamienie z Indii, RPA, Chin oraz Brazylii.

Podziel się