Materiał Partnera Blat kuchenny z granitu, czyli piękna, funkcjonalna i solidna kuchnia

Blat kuchenny z granitu, czyli piękna, funkcjonalna i solidna kuchnia

Po zakupie zestawu mebli kuchennych lub przy zamówieniu go w pracowni stolarskiej, ważne jest zgłoszenie się do zakładu kamieniarskiego, który przygotuje solidny blat. Wykonany może on być z piaskowca, konglomeratu kwarcowego czy też z marmuru. Kamieniarze proponują również blaty granitowe, ponieważ wyróżniają się on wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wodę. Pod tym względem granit lepszy jest nawet od eleganckiego marmuru. Dlaczego warto zatem wybrać ten właśnie kamień na swój piękny kuchenny blat?

Niepowtarzalna estetyka granitów i ich różnorodność

Wybierając materiał do wytworzenia blatów kuchennych w pierwszej kolejności inwestorzy rozważają ich estetykę. Niektórzy szukają bowiem kamieni eleganckich z niewielką ilością wyeksponowanych minerałów oraz smug, a inni chcą postawić na minimalizm, jednolity kolor oraz połysk. To mogą uzyskać dzięki granitowi, który występuje w dziesiątkach odmian, od matowego antracytowego kamienia przypominającego rzeczną lub wulkaniczną skałę, po wypolerowany i różnokolorowy materiał, zachwycający ilością naturalnych zdobień. Bez problemu można zatem dobrać blat kamienny do szafek drewnianych, laminowanych i lakierowanych, a nawet do awangardowych mebli z metalu. Do jakich stylów wnętrz pasuje zaś granit?

Kamieniarze z takich pracowni jak GRAN-MAR wyjaśniają, iż szeroka oferta różnych odmian granitu pozwala dobrać kamień ten zarówno do pomieszczeń w stylu nowoczesnym i skandynawskim, jak i rustykalnym, kolonialnym oraz awangardowym. Granit przepięknie współgra z drewnem, metalem oraz szkłem, podkreślając wyjątkowy design mebli kuchennych. Nieprawdą jest zatem to, że granit jest mniej atrakcyjny wizualnie od marmuru, zwłaszcza że można dostać go w typie idealnie imitującym kamienie marmurowe.

Granit i jego niebywała wytrzymałość

Każda osoba szukająca pięknego, ale i solidnego materiału na blat kuchenny powinna wybrać granit właśnie ze względu na jego własności techniczne. Kamień ten jest całkowicie odporny na wilgoć, wodę, działanie agresywnych środków chemicznych, a także na zabrudzenia uporczywymi plamami. Blaty granitowe nie ulegają również uszkodzeniu po kontakcie z nagrzanymi patelniami czy blachami do pieczenia, wytrzymując również skrajnie niskie temperatury oraz ich wahania. Krojenie mięsa oraz warzyw bezpośrednio na granicie również nie wpływa na jego estetykę oraz żywotność – kamień ten jest trudny do zarysowania, a pęknięcia strukturalne i powierzchowne występują w jego przypadku stosunkowo rzadko.

Dodać warto, że dobrze zaprojektowany, wykonany i wykończony blat granitowy jest w stanie wytrzymać długie lata bez utraty swojej atrakcyjności wizualnej oraz wysokich parametrów technicznych. Jego cena jest zaś znacznie niższa od tej, którą kamieniarze proponują przy zamówieniach dotyczących marmurów.

Blat granitowy równa się funkcjonalna kuchnia

Wybierając blat do kuchni każdy powinien koncentrować się nie tylko na pięknie danej konstrukcji oraz na jej wytrzymałości, ale także na funkcjonalności. Ta w przypadku granitów jest bardzo wysoka. Blaty granitowe nie należą do nadmiernie zimnych, co wpływa na komfort gotowania. Dzięki niezwykłym własnościom hydrofobowym nie są też zbyt śliskie. Nie trzeba również martwić się o czyszczenie blatów z granitu, które łatwo utrzymać w idealnym porządku. Godne podkreślenia jest zaś to, że granit należy do kamieni, na których bakterie nie namnażają się. Dzięki temu blaty granitowe są niemalże w stu procentach sterylne.

Właściciele konstrukcji granitowych w domach – mowa również o schodach, parapetach, obudowach – cenią sobie granit również za brak konieczności pielęgnowania oraz konserwowania. 

Opracowanie:

Gran-Mar Zakład kamieniarski

Jedlicze , Mickiewicza 36

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas