Artykuł sponsorowany Bezpieczne nawierzchnie na place zabaw, czyli jakie?

Bezpieczne nawierzchnie na place zabaw, czyli jakie?

Plac zabaw jest miejscem, w którym dzieci mogą na świeżym powietrzu wyładować pokłady energii w towarzystwie przyjaciół. Jednak, aby zabawa była nie tylko udana, ale też całkowicie bezpieczna, należy zastosować się do odpowiednich rozwiązań dotyczących nawierzchni. Określane są one przez normy i przepisy europejskie. Jakie nawierzchnie je spełniają a jakie powinniśmy omijać szerokim łukiem?

Przepisy dotyczące nawierzchni na placach zabaw

Rodzaj dopuszczalnego podłoża na placu zabaw jest określony w normie PN-EN 1177 z 2018 roku i jest uzależniony od maksymalnej wysokości z jakiej może spaść dziecko podczas zabawy. W zależności od niej, plac zabaw może znajdować się na powierzchni trawiastej, glebowej, piaskowej, żwirowej, korowej, wiórowej lub syntetycznej nawierzchni bezpiecznej. Na placach zabaw musi być wyznaczona strefa bezpieczeństwa, czyli obszar pod i wokół urządzeń, w którym nie mogą znajdować się żadne przeszkody, a zastosowana nawierzchnia zamortyzuje upadek.

Naturalne nawierzchnie bezpieczne

W kategorii naturalnych nawierzchni znajdują się podłoża sypane oraz trawiaste i glebowe. Te dwa ostatnie uważane są za najmniej bezpieczne i można stosować je tylko, jeśli wysokość upadku jest mniejsza niż 1 metr. Piasek i żwir, obecnie stosowane coraz rzadziej ze względu na restrykcyjne przepisy dotyczące ich rozmiarów i ilości, osiągają wysokość krytyczną upadku maksymalnie do 2 lub 3 metrów. Nawierzchnie wiórowe oraz korowe są dość rzadko spotykane, chociaż posiadają wiele zalet amortyzujących. W obydwu przypadkach krytyczna wartość upadku wynosi około 2 metry.

Syntetyczne nawierzchnie na plac zabaw

Obecnie na rynku istnieje wielu producentów oferujących rozwiązania w postaci bezpiecznych gumowych nawierzchni na place zabaw. 

Według eksperta firmy flexizone.pl: „Elastyczna i stabilna nawierzchnia jest wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne, a ponadto nie ulega deformacjom. Jest także przyjazna dla dzieci, dzięki działaniom antypoślizgowym i minimalizuje ryzyko otarć czy urazów.” 

Gumowe nawierzchnie wykonywane są z płyt SBR lub tworzywa EPDM, a ich stopień amortyzacji i grubość zalecanej warstwy, obliczany jest zgodnie z wzorami HIC, zawartymi we wcześniej wspomnianej normie PN-EN 1177. Syntetyczne nawierzchnie mogą być jednobarwne lub kolorowe i wzorzyste. Ich zaletą jest to, że nie trzeba w nich uzupełniać ubytków, jak w przypadku nawierzchni sypkich, a większe zanieczyszczenia można usunąć bez problemu. Wykorzystywane są nie tylko na placach zabaw. Sprawdzają się także na zewnętrznych obiektach sportowych, prywatnych podwórkach, tarasach i balkonach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas