Artykuł sponsorowany Przebieg procesu inwestycyjnego

Przebieg procesu inwestycyjnego

Proces inwestycyjny składa się z czynności, które prowadzą do stworzenia nowego obiektu budowlanego. Rozpoczyna się on od pomysłu inwestycyjnego i trwa aż do całkowitego zakończenia realizacji. Nie da się jednak ukryć, że bywa skomplikowany i czasochłonny, przez co niemal zawsze stanowi wyzwanie dla inwestora. Warto zapoznać się zatem z poszczególnymi etapami tego procesu. 

Czynności przygotowawcze

Nie ulega wątpliwości, że inwestycja budowlana wymaga precyzyjnego zaplanowania. Dlatego faza przygotowawcza obejmuje cały szereg działań – m.in. ocenę ryzyka, analizę warunków lokalizacji inwestycji, opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego nieruchomości czy weryfikację jej aktualnego stanu prawnego. Na tym etapie należy zastanowić się nad kwestiami finansowymi – trzeba przygotować wstępny kosztorys i określić budżet inwestycyjny. Dokładne zaplanowanie realizacji inwestycji budowlanej pozwoli uniknąć wielu problemów i sprawnie przeprowadzać kolejne czynności. Umożliwi to również ocenę faktycznej opłacalności inwestycji. Oczywiście pierwszy biznesplan nie zawsze jest w stanie przygotować nas na wszelkie problematyczne sytuacje. Stanowi on jednak podstawę niezbędną do dalszych kroków. 

Projekt i decyzje administracyjne

Dokumentacja projektowa odgrywa ważną rolę w realizacji jakiegokolwiek obiektu budowlanego. Nie tylko warunkuje ona przebieg prac wykonawczych, ale także jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Takie pozwolenie wydaje starosta powiatowy, prezydent miasta lub Wojewoda. Projekt budowlany dzielimy na trzy części – projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny. Do wniosku składanego w odpowiednim urzędzie będziemy jednak potrzebowali pierwszych dwóch części. Ponadto przed rozpoczęciem realizacji inwestycji musimy zdobyć także inne zgody, m.in. decyzję o warunkach zabudowy czy decyzje środowiskowe.

Proces uzyskiwania pozwolenia na budowę bywa czasochłonny i trudny, gdyż wymaga uwzględnienia całego szeregu przepisów i norm prawnych. Urzędowemu sprawdzeniu podlegać będzie bowiem wiele kwestii. Powinny zostać zweryfikowane m.in. zgodność dokumentacji projektowej z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawnymi, uprawnienia budowlane projektantów, kompletność projektu budowlanego i posiadanie niezbędnych opinii. Decyzja o pozwoleniu na budowę musi zostać wydana w terminie 65 dni od złożenia wniosku. W ciągu kolejnych dwóch tygodni staje się ostateczna. Jeżeli jednak budowa nie zostanie rozpoczęta przed upływem 3 lat lub zostanie przerwana na dłużej niż 3 lata, to pozwolenie wygaśnie. 

Realizacja inwestycji

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę można przejść do realizacji projektu. Oczywiście kluczową kwestią jest ustanowienie specjalistów, którzy zajmą się prowadzeniem robót budowlanych i nadzorowaniem ich przebiegu. Na etapie wykonawczym ważną rolę odgrywają dwie nowe osoby – kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego. Będą oni czuwać nad prawidłową realizacją prac budowlanych, weryfikować jakość wyrobów budowlanych oraz rozwiązywać bieżące problemy. Po zakończeniu budowy i usunięciu ewentualnych usterek należy opracować dokumentację powykonawczą. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. Choć w trakcie prac trzeba kontrolować bieżące koszty, to na końcowym etapie ważne jest wykonanie rozliczenia inwestycji. 

Pomoc w przeprowadzaniu inwestycji budowlanej

Proces inwestycyjny niewątpliwie wiąże się z masą obowiązków i procedur – jego prowadzenie wymaga zatem dokładnej znajomości przepisów prawa budowlanego oraz praktycznych rozwiązań wykonawczych. Działania te bywają trudne zwłaszcza na problematycznych gruntach – na przykład takich, które mają nieuregulowany status prawny. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy firmy Lokaty Budowlane z Warszawy. Jak informują sami specjaliści: 

Spółka chce się rozwijać w oparciu o ideę lokat budowlanych i pozyskiwać kolejne inwestycje w zamian za część ukończonej inwestycji lub akcje. W zamian za grunt kontrahent może otrzymać wybudowany na tym gruncie lokal mieszkalny lub użytkowy bądź zostać akcjonariuszem Spółki.
Wówczas całym procesem inwestycyjnym zajmują się więc specjaliści, którzy mają bogate doświadczenie w branży budowlanej. My natomiast pozbywamy się problematycznego gruntu, w zamian otrzymując gotowy lokal lub akcje spółki. Takie rozwiązanie wiąże się przede wszystkim z oszczędnością czasu, pieniędzy oraz z cennym poczuciem bezpieczeństwa. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas