Artykuł sponsorowany Adaptacja projektu typowego - jak przebiega?

Adaptacja projektu typowego - jak przebiega?

Jeśli nie mamy w głowie dokładnego wyobrażenia swojego przyszłego domu, możemy skorzystać z portfolio dostępnego w biurze projektowym. Określając swoje cele, potrzeby i budżet, a także możliwości zabudowy działki, możemy zaadaptować gotowy projekt do swoich potrzeb. Jak wygląda to w praktyce?

Gdy nie mamy pomysłu

Działka, którą posiadamy jest podstawowym wyznacznikiem tego, jak powinien wyglądać dom. Drugim jest posiadany przez nas budżet. Trzecią - ilość i typy pomieszczeń, które chcemy posiadać. Aby dom był idealny, wystarczą te trzy informacje, aby architekt stworzył projekt, który będzie funkcjonalny. Inną opcją jest skorzystanie z projektów w portfolio projektanta. Jeśli znajdziemy tam rysunek, który chwyci nas za serce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby został zaadaptowany do naszych warunków.

Już na samym początku wybierzmy biuro, którego projektanci posiadają odpowiednie uprawnienia i przynależą do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa, takie jak Usługi Projektowo-Budowlane Bodecki.

Dzięki temu nie będziemy musieli przenosić projektu z biura do biura i tracić czasu na załatwianie zgód na zmiany.

Dokumentacja domu, który podoba nam się najbardziej, musi zostać dopasowana, a projekt typowy - czy inaczej: gotowy - zmodyfikowany do naszych potrzeb i możliwości. Jest to świetny moment na zmiany nie tylko techniczne, ale też funkcjonalne, takie jak uwzględnienie poddasza użytkowego czy dodatkowej łazienki.

Wsparcie architekta

Architekt, któremu zlecimy adaptacje ma obowiązek nanieść oczekiwane przez nas zmiany. Musi on także dostosować projekt do warunków zabudowy czy planu zagospodarowania przestrzennego. Powinien także przygotować teren projektu zagospodarowania terenu dla działki z częścią opisową i dokumentami wymaganymi przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę. Określa on też posadowienia budynku i jego kategorię na podstawie badań gruntu.

Dobry i doświadczony architekt będzie też wsparciem przy wypełnianiu wniosków, redagowaniu pism i przygotowywaniu wniosków potrzebnych do wnioskowania o pozwolenie na budowę. Współpracuje on z konstruktorem budowlanym, a nie rzadko z wybranym przez nas kierownikiem przyszłej budowy, aby nie popełnić błędów związanych z samą konstrukcją i warunkami technicznymi.

Zmiany, gdy rozpocznie się budowa

Czasem zdarza się tak, że zmiany pojawią się w trakcie budowy. Może pojawić się pomysł na dodatkowy pokój albo przesunięcie ściany. Te modyfikacje, nazywane w Ustawie Prawa Budowlanego "ustępstwami" mogą być istotne lub nieistotne względem zatwierdzonego projektu. Architekt, który z nami współpracuje pomoże nam określić, przy których z nich niepotrzebne są dodatkowe formalności, a przy których wręcz przeciwnie. Pamiętajmy o tym szczególnie, jeśli pojawią się kwestie wpłynięcia na kubaturę budynku, powierzchnię zabudowy, zagospodarowanie działki itp. Będziemy wtedy ponownie potrzebowali wsparcia biura projektowego, aby wykonał dla nas projekt zamienny.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas