Artykuł sponsorowany Zasady udzielania pierwszej pomocy. Reanimacja

Zasady udzielania pierwszej pomocy. Reanimacja

Każdy pracownik był szkolony z udzielania pierwszej pomocy. Kursy odbywają się co kilka lat, mogą bowiem zmienić się zasady i przepisy prawne. Gdyby spytać klasycznego Kowalskiego, czy pamięta coś z kursu pierwszej pomocy i potrafiłby ratować ludzkie życie, odpowiedź byłaby pokrętna i niejednoznaczna. Czy pamiętamy ile ucisków klatki piersiowej robi się u dorosłych, ile u dzieci i niemowląt? Czy pamiętamy pozycję bezpieczną? Pewnie mgliście. Na co dzień nie mamy bezpośrednich doświadczeń a jeśli się zdarzy potrzeba udzielenia pomocy, działamy raczej intuicyjnie, niż zgodnie z zasadami.

Główne zasady resuscytacji

Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań, do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Taka jest, w przybliżeniu,  główna zasada powtarzana na szkoleniach BHP, także w firmie Smart Serwis. Podstawowe procedury postępowania:

  • oceń bezpieczeństwo,
  • oceń przytomność,
  • udrożnij drogi oddechowe,
  • oceń oddech,
  • zadzwoń na 112 lub 999,
  • wykonaj 30 ucisków klatki piersiowej,
  • zrób dwa oddechy ratownicze,
  • gdy w pobliżu znajduje się AED, włącz i wykonuj polecenia
  • kontynuuj do momentu przywrócenia akcji serca i oddechu, lub do momentu przejęcia reanimacji przez pracownika pogotowia ratunkowego

Warto rozwinąć ten temat, gdyż powyższe procedury są mocno ogólnikowe.

Jak udzielić pierwszej pomocy

Na początku oceń sytuacje, sprawdź czy wszyscy uczestnicy zdarzenia są bezpieczni, jeśli jest to wypadek samochodowy, rozstaw trójkąty, oznacz miejsce zdarzenia. Świadków zdarzenia usuń w bezpieczne miejsce, poszkodowanego również. Sprawdź reakcje poszkodowanego, potrząśnij go za ramiona, głośno zapytaj, czy cię słyszy, czy wszystko w porządku itp. Jeśli szczęśliwie jest przytomny, nie ruszaj go, spytaj co go boli, oceń, czy nie krwawi i wezwij pomoc. Czuwaj i kontroluj jego stan.

Jeśli jest nieprzytomny, zawołaj któregoś ze świadków o pomoc. Odwróć poszkodowanego na plecy, odchyl jego głowę do tyłu, ułatwiając przepływ powietrza. Poświęć 10 sekund na wsłuchanie się w oddech. Musisz być pewien, nie śpiesz się, oddech może być bowiem płytki i urywany. Reanimowanie rozpoczynasz, gdy masz wątpliwości co do prawidłowego oddychania.

Jeśli oddech jest prawidłowy, ułóż chorego w pozycji bezpiecznej i wezwij pogotowie. Żeby ułożyć człowieka w bezpiecznej pozycji, przyklęknij i rękę z twojej strony odchyl nad głowę, najlepiej żeby łokieć zgięty był pod kątem prostym, choć niektórzy dają ją nad głowę. Zegnij nogę oddaloną od siebie, w kolanie, stopa powinna być oparta. Rękę oddaloną od siebie przełóż w poprzek ciała w stronę szyi. Trzymając rękę, pociągnij w swoją stronę za kolano, przechylając ciało w swoją stronę. Poszkodowany znajduje się teraz w pozycji na boku. Odchyl w tył głowę chorego, by ułatwić mu oddychanie.

Odwracanie do pozycji bezpiecznej (bocznej) powinno się ćwiczyć na kursach pierwszej pomocy, może się bowiem zdarzyć, że osoba poszkodowana jest znacznej postury i wymagana będzie dodatkowa wiedza, odnośnie właściwego uchwytu wspomagającego. Firma Smart Serwis, na pewno odpowiednio potrafi przeszkolić pracowników.

Wracając jednak do sytuacji, kiedy nie wyczuwamy oddechu u poszkodowanego. Potrzebna będzie pomoc, ponieważ nie będziesz w stanie przez długi czas uciskać klatki piersiowej i stosować jednocześnie oddechów ratowniczych. Głośno wykrzykuj polecenia do konkretnej osoby, by wiedziała co ma robić. Najpierw niech zadzwoni po pogotowie, a ty ułóż nadgarstek na środku klatki piersiowej a drugą dłonią zakleszcz palcami tę spodnią. Wyprostuj ręce w łokciach i użyj nacisku ciała do wykonania nacisku. Pamiętaj żeby uciskanie było regularne. Licz do trzydziestu. Następnie odchyl głowę nieprzytomnego, pociągając za żuchwę, weź normalny wdech i wdmuchnij do płuc poszkodowanego w ciągu około sekundy, obserwując, czy klatka piersiowa leżącego się uniosła. Jeśli nie, może to znaczyć, że coś utknęło w gardle i należy to usunąć przed kontynuowaniem  wtłaczania powietrza.

Po dwóch oddechach ratowniczych, znowu przejdź do uciskania klatki piersiowej. Jeśli jest możliwość zmieniania się z drugą osobą, róbcie to co dwie minuty, by nie opaść z sił. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać oddechu ratowniczego, z różnych względów np. nie mamy maseczki do sztucznego oddychania, nie przerywaj uciskania klatki piersiowej do czasu przejęcia tej czynności przez pracowników pogotowia ratunkowego.

Powyższe czynności warto poćwiczyć na fantomie. Korzystaj z tej możliwości podczas szkolenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas