Artykuł sponsorowany Własna działalność gospodarcza - w czym pomoże Ci księgowa?

Własna działalność gospodarcza - w czym pomoże Ci księgowa?

Własna działalność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem prowadzenia księgowości. Wielu przedsiębiorców przyprawia on o ból głowy, a do tego często brakuje im czasu na jego wypełnianie. W takich sytuacjach często decydują się oni na skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Z naszego artykułu dowiedz się, w czym pomoże Ci księgowa.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy księgowej?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z przywilejami, takimi, jak możliwość indywidualnej organizacji czasu i trybu pracy oraz bycie swoim własnym szefem. Oznacza również szereg dodatkowych obowiązków, które nie dotyczą osób pracujących na etacie. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości, czyli ewidencji przychodów i kosztów, przepływów środków finansowych itp., dokonywanie rozliczeń podatkowych czy załatwianie formalnych spraw kadrowych. Wszystkie te działania muszą być zgodne z prawem oraz wykonywane bardzo precyzyjnie i skrupulatnie. Niektórzy przedsiębiorcy nie chcą ich wykonywać samodzielnie, a znaczna część po prostu nie ma na to czasu. Rozwiązaniem dla tych osób jest skorzystanie z usług księgowej z profesjonalnego biura rachunkowego.

Pomoc wykwalifikowanej księgowej z zewnątrz może być dobrym pomysłem zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, mniejszych i większych firm oraz różnego typu spółek. Warto z niej skorzystać nie tylko dlatego, że oszczędza się w ten sposób czas, który…wiesz, czym jest. Powierzenie prowadzenia księgowości, dokonywania różnych rozliczeń i załatwiania rozmaitych formalności biuru rachunkowemu zapewni też przedsiębiorcy komfort psychiczny i pewność, że wszystkie podejmowane czynności są wykonane dokładnie, zgodne z obowiązującymi przepisami, a także korzystne dla firmy. Oczywiście pod warunkiem, że biuro jest certyfikowane i rzetelne, a jego pracownicy właściwie wykonują swoje obowiązki.      

 Księgowość pełna i uproszczona

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem i obowiązkiem księgowej jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli ewidencji przychodów i kosztów. To właśnie one są głównym źródłem wiedzy na temat finansów firmy nie tylko dla instytucji kontrolnych, ale też dla samego przedsiębiorcy. Skrupulatnie i rzetelnie prowadzona księgowość pozwala osobom prowadzącym działalność na bieżąco kontrolować i analizować przepływ środków, a co za tym idzie – sytuację  finansową firmy. Jest też dla przedsiębiorcy podstawą dobrego zarządzania jego własnym kapitałem.

W zależności od formy prawnej i obrotów przedsiębiorstwa księgowa może prowadzić księgowość pełną lub uproszczoną. Do pierwszej z nich są zobowiązane spółki kapitałowe prawa handlowego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne) oraz spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Dotyczy również firm, których przychody netto przekroczyły równowartość 2 mln euro w przeliczeniu na walutę polską. Polega ona na prowadzeniu dzienników, księgi głównej, ksiąg pomocniczych, a także zestawień obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych. Dodatkowo księgowa może sporządzić inwentarz, czyli wykaz składników aktywów i pasywów przedsiębiorstwa oraz wykonać sprawozdania finansowe.

Z uproszczonej księgowości mogą natomiast skorzystać osoby fizyczne, spółki cywilne i spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychód netto z roku poprzedniego nie przekroczył 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki. 

Wymaga ona znacznie mniej szczegółowej ewidencji. Przedsiębiorca musi w jej ramach prowadzić jedynie ewidencję środków trwałych, ewidencję wyposażenia, ewidencję przebiegu pojazdu (według wymogów PIT i VAT), rejestr VAT sprzedaży i zakupów (w przypadku czynnych podatników VAT), księgę przychodów i rozchodów (jeśli przedsiębiorcę obejmuje skala podatkowa lub podatek liniowy) lub ewidencję przychodów (w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). W tym wszystkim wyręczy go księgowa – wyjaśnia księgowa z Biura Rachunkowego Atoran w Poznaniu.

Rozliczenia podatkowe

Zmorą wielu przedsiębiorców są formalności i rozliczenia podatkowe. PIT, CIT, VAT – te skróty dla dużej rzeszy osób prowadzących działalność gospodarczą brzmią szczególnie złowrogo. Dla dobrej księgowej natomiast nie są w ogóle groźne. Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie spraw podatkowych, wykwalifikowana księgowa z pewnością Ci jej udzieli. Przede wszystkim sporządzi i dostarczy do urzędu skarbowego w Twoim imieniu potrzebne deklaracje i rozliczenia. Obliczy też wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i miesięcznych zaliczek na podatek VAT i CIT. Sporządzi również informacje o uzyskanych rocznych dochodach. Dodatkowo sporządzi i dostarczy do urzędu skarbowego informacje o wysokości uzyskanego w danym miesiącu podatku VAT. Co ważne, obecnie nie ma już obowiązku osobnego jego rozliczania. Zestawienia VAT wysyła się do urzędu skarbowego wraz z ewidencją przychodów i kosztów w JPK (Jednolitym Pliku Kontrolnym).

Co jeszcze zrobi dla (za) Ciebie księgowa w sprawie podatków? Może reprezentować Cię przed urzędem skarbowym na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Może również doradzać Ci w sprawach podatkowych, włączając w to optymalizację podatkową i pomoc w uzyskaniu ulg podatkowych. Dobra księgowa jest w stanie uzyskać dla Ciebie konkretne korzyści finansowe, które wprost przełożą się na sytuację Twojej firmy.

Obsługa kadrowo-płacowa

Na tym jednak nie kończy się rola księgowej. Jeśli zatrudniasz pracowników, może Cię ona odciążyć także w kwestiach kadrowo-płacowych. Przede wszystkim zgłosi pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wypełni wszystkie obowiązki względem niego, takie, jak rozliczenia i imienne deklaracje dla pracowników. W razie potrzeby może prowadzić akta osobowe pracowników, przygotowywać dokumenty związane z ich zatrudnieniem, sporządzać umowy z pracodawcą. W przypadku umów-zlecenie i umów o dzieło rozliczy wykonaną pracę i wystawi stosowne rachunki. Może dodatkowo naliczać wynagrodzenia, sporządzać listę płac i świadectwa pracy, rozliczać delegacje, urlopy czy zwolnienia lekarskie, a także przygotowywać zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Sporządzi też deklaracje PIT-4.

Dobra, wykwalifikowana księgowa pomoże Ci nie tylko w księgowości. Może również w razie potrzeby pełnić funkcję popularnej kadrowej i doradcy podatkowego. Wszystko zależy od jej umiejętności, wiedzy, doświadczenia i fachowości. Te z kolei gwarantuje profesjonalne biuro rachunkowe

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas