Artykuł sponsorowany Własna działalność gospodarcza — jak to wygląda w praktyce?

Własna działalność gospodarcza — jak to wygląda w praktyce?

Jak wiadomo, nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. Wiele osób marzy o stworzeniu i rozwijaniu biznesu na własną rękę. Dotyczy to w szczególności osób młodych, które mają wiele rozmaitych pomysłów na zarobek. Niestety często nie przechodzą do ich realizacji, gdyż strach przed niepowodzeniem jest zbyt silny. Warto jednak dowiedzieć się jak w rzeczywistości wygląda założenie firmy i poznać problemy, z którymi musi mierzyć się każdy nowy przedsiębiorca.

Nie trzeba zaczynać od zakładania działalności

Podjęcie decyzji o chęci pracy na własny rachunek powinno być przede wszystkim odpowiednio przemyślane. Trzeba się dobrze zastanowić czy pomysł na zarobek ma szansę na powodzenie. Warto zacząć od sprawdzenia konkurencji i dokładnego rozpisania biznesplanu. Należy przy tym mieć na uwadze fakt, że własna działalność gospodarcza to nie tylko możliwość rozwoju i generowania większych dochodów z miesiąca na miesiąc. Jest to także ogromna odpowiedzialność i przedsięwzięcie wymagające dodatkowej pracy oraz odpowiedniej wiedzy.

Nie warto od razu rzucać się na głęboką wody i liczyć na to, że wszystko wypali. Lepiej poszukać firm zajmujących się doradztwem biznesowym, aby uzyskać pomoc w prowadzeniu firmy. Można także skorzystać z przepisu o działalności gospodarczej nierejestrowanej. Przewiduje on, że przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, nie jest zobowiązany do rejestracji działalności gospodarczej, jeżeli spełnia określone warunki. Jego miesięczne przychody nie przekraczają 50% kwoty wynagrodzenia minimalnego oraz nie prowadził działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Jak zarejestrować działalność?

W momencie, gdy zarobki za wykonywaną pracę przestaną kwalifikować się do działalności nierejestrowanej, trzeba będzie ją zarejestrować. Nie można jednak o tym zapomnieć, gdyż ma się na to tylko 7 dni. Sam proces jest bardzo prosty, gdyż wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go osobiście w urzędzie w miasta lub gminy. Można także załatwić wszelkie formalności elektronicznie. W takiej sytuacji potrzebny będzie podpis kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP. Po złożeniu wniosku należy oczekiwać na nadanie numeru NIP oraz REGON, które są potrzebne każdemu przedsiębiorcy.

Obowiązki przy prowadzeniu działalności

Zacznijmy od podatków, które dla niektórych mogą okazać się problematyczne. W momencie składania wniosku do urzędu należy określić sposób opodatkowania, a do wyboru są między innymi:

  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt.

Jest to więc pierwszy moment, w którym warto skorzystać z pomocy księgowej. Warto także wiedzieć, że właściciel nowej firmy musi rozliczyć się podatku VAT oraz zajmować się wszelką dokumentacją tj. sporządzać umowy, wystawiać faktury.

W związku z rejestracją działalności trzeba liczyć się także z koniecznością odprowadzania składek ZUS. Należy pamiętać o tym, aby ubezpieczyć się i złożyć druk ZUS ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) lub ZUS ZZA (tylko składka zdrowotna). Trzeba pamiętać o tym, aby załatwić to w ciągu 7 dni od rejestracji firmy.

Całe szczęście prawo przewiduje ulgi dla nowych przedsiębiorców. Pierwsza z nich to całkowity brak składek społecznych do ZUS przez 6 miesięcy. Następnie można liczyć na mały ZUS, czyli mniejsze składki przez 24 miesiące.

Łatwiejsze rozwiązanie dla nowych firm

Nie da się ukryć, że młode osoby w momencie założenie firmy muszą skupić się na wielu innych rzeczach, poza samym rozwijaniem biznesu. Są to między innymi kwestie podatkowe, rozliczenia, składki. Bardzo dobrym, a zarazem alternatywnym rozwiązaniem może być Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Fenix. Jest to fundacja, której głównym celem jest wspieranie młodych przedsiębiorców. Decydując się na współpracę, można zapomnieć o wszelkich problemach z urzędami i biurokracją. W zakresie ich kompetencji jest także przygotowywanie umów, odprowadzanie podatków. Ponadto oferują pomoc w księgowości i marketingu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas