Artykuł sponsorowany Uproszczona księgowość - czym się cechuje?

Uproszczona księgowość - czym się cechuje?

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest prowadzenie księgowości. Wynika to z przepisów prawa, które regulują również możliwość korzystania z różnych form księgowości. Dostosowane są one do wielkości prowadzonej firmy, a także specyfiki branży, której funkcjonują. Jedną z takich form prowadzenia firmowych rachunków jest tak zwana uproszczona księgowość. Czym się cechuje?

Dla kogo uproszczona księgowość?


Uproszczona księgowość przeznaczona jest dla osób fizycznych, spółek cywilnych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, które w ciągu jednego roku obrachunkowego nie osiągają przychodu przekraczającego 1 200 000 euro. Firmy, które przykroczyły taką kwotę, zmuszone są do prowadzenia pełnej księgowości w przedsiębiorstwie - tłumaczy nam właścicielka firmy Brzostkiewicz Joanna Biuro rachunkowe z blisko 20-letnim doświadczeniem.Przeliczając kwotę, która wyznacza górny próg przychodu, przyjmuje się zawsze kurs euro Narodowego Banku Polskiego na dzień 30. września. To właśnie taka kwota w złotówkach staje się wówczas granicą wyznaczającą obowiązek prowadzenia pełnej lub uproszczonej księgowości.

Charakterystyka uproszczonej księgowości


Jak sama nazwa wskazuje - uproszczona księgowość to przede wszystkim skrócone i uproszczone procedury prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwie. Właściciel lub wynajęte do prowadzenia księgowości biuro rachunkowe obowiązani są do przedstawiania mniejszej liczby informacji. Między innymi dlatego, jest ona dużo prostsza w prowadzeniu niż pełna księgowość.Skrócone procedury sprawiają, że z tej wersji prowadzenia rejestru księgowego powinni korzystać przede wszystkim właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych oraz osoby stojące na czele niewielkich firm. Posiadając podstawową wiedzę na temat rozliczeń, czy też księgowości można taką uproszczoną wersję prowadzić samodzielnie. Nie zaleca się tego osobom, które nie posiadają odpowiednich kompetencji, a przede wszystkim wiedzy, ponieważ może to narazić przedsiębiorstwo na straty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas