Materiał Partnera Systemy jakościowe dla branży spożywczej

Systemy jakościowe dla branży spożywczej

Branża spożywcza i gastronomiczna szczególnie muszą zwracać uwagę na bezpieczeństwo sanitarne. Zarówno produkcja, jak i same produkty muszą spełniać odpowiednie normy, czego potwierdzeniem są liczne certyfikaty. Popularnymi systemami jakościowymi są zatem: HACCP, SO, BRC, GLOBAL GAP, BIO oraz QS. Wyjaśniamy, czym one są.

System HACCP

System HACCP opiera się o analizę zagrożeń zdrowotnych oraz na krytycznych punktach kontroli, które tworzone są na podstawie wspomnianej analizy. Standard ten ma zatem przygotować producenta żywności, jej dystrybutora, a także lokale gastronomiczne do eliminowania ryzyka przed jego pojawieniem się. System HACCP pozwala zatem zagwarantować żywności wysoki poziom sanitarny, neutralizując różne zagrożenia fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. To on również jest podstawą innych systemów jakościowych dla branży spożywczej. O wdrożenie HACCP w przedsiębiorstwie należy zaś prosić specjalistów z takich pracowni jak FOOD QUALITY ASSURANCE.

Standard BRC

Standard BRC szczególnie chętnie wdrażają duże sklepy spożywcze. Posiadanie certyfikatu BRC pozwala bowiem im podwyższać swoją konkurencyjność oraz wizerunek marki. Standard ten jest bowiem gwarancją tego, iż firma oferuje klientom wysokiej jakości produkt, który przeszedł specjalistyczne testy i inspekcje. BRC zawiera przy tym w swoich procedurach konieczności wdrożenia systemu HACCP, a także zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) i Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP). Przy wdrażaniu BRC ważne jest także wypełnianie norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 22000.

Certyfikat GLOBAL GAP

Kolejnym systemem jakościowym odnoszącym się do branży spożywczej i gastronomicznej jest GLOBAL GAP. Jest to jednak system inny niż wszystkie, ponieważ tyczy się głównie bezpieczeństwa żywności dla pierwotnej produkcji rolnej. Firmy posiadające ten certyfikat informują konsumentów i kontrahentów o tym, że prowadzą ekologiczne uprawy ze znacznym zmniejszeniem zużycia środków chemicznych i szkodliwych dla środowiska zabiegów rolniczych.

Procedury QS

Podobnym systemem do wszystkich pozostałych wymienionych jest system QS. Można objąć nim produkcję warzyw i owoców czy detaliczną sprzedaż żywności. Świetnie sprawdza się też w sektorze produkcji mięsa, sektorze hodowli zwierząt oraz w sektorze produkcji i sprzedaży pasz. Jego największym atutem jest zaś to, że stanowi zbiór zintegrowanych procedur ryzyka i środków zapobiegawczych w aspekcie bezpieczeństwa żywności. System QS może monitorować zagrożenia na każdym etapie procesu produkcji, począwszy od gospodarstwa rolnego, kończąc na produkcie, który konsument znajduje na półce sklepowej. 

Opracowanie:

Food Quality Assurance Monika Czajkowska

Inowrocław , Narutowicza 12 lok. 4

  • tel. 605 731 020

Podziel się