Materiał Partnera Profesjonalne biuro rachunkowe

Profesjonalne biuro rachunkowe

Od decyzji z jakim biurem rachunkowym będziesz współpracować zależy „być albo nie być” twojej firmy. To jeden z twoich najważniejszych wyborów jako początkującego, ale też jako doświadczonego przedsiębiorcy, a nie jest on wcale prosty. Na rynku istnieje wiele biur zajmujących się zagadnieniami księgowymi. By zdecydować się na usługi dobrego biura rachunkowego musisz kierować się kilkoma ważnymi czynnikami.

Co jest najważniejsze w wyborze biura rachunkowego?

  • Kwalifikacje i ubezpieczenie – odpowiednie wykształcenie kierunkowe oraz odbyte szkolenia i kursy podparte dyplomami, certyfikatami i zaświadczeniami, członkostwo w Stowarzyszeniu Księgowych czy Licencja Ministra Finansów  to dowody na to, że biuro rachunkowe zatrudnia profesjonalnych księgowych, którzy non stop się kształcą i podnoszą  swoje kwalifikacje , tak jak Biuro Rachunkowe Dariusz Piątkowski. Do tego niezwykle istotne jest posiadanie obowiązkowego i aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
  • Doświadczenie i specjalizacja – zwróć uwagę jak długo biuro działa na rynku, jakie doświadczenie posiadają jego pracownicy i czy specjalizuje się w obsłudze firm z konkretnych branż. Istnieją takie biura, które mają duże doświadczenie w obsłudze firm usługowych czy np. spedycyjnych.
  • Zakres usług – bardzo ważne jest, by sprawdzić co dokładnie oferuje biuro rachunkowe. Najlepiej wybrać takie, które proponuje nam kompleksowe usługi zaczynając od pomocy w założeniu działalności i rejestracji firmy, poprzez prowadzenie księgowości (księgi rachunkowe, rozliczenie rocznych zeznań podatkowych, dokumentacja dla ZUS, raporty dla GUS, deklaracje dla urzędów skarbowych, plany amortyzacji, pomoc kadrowo-płacowa), na dodatkowych usługach (związanych np. z przekształceniem firmy czy jej reprezentowaniem w urzędach) kończąc.
  • RODO – sprawdź, czy biuro, które wybrałeś działa zgodnie z najnowszym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych. Jeśli tak, to bardzo dobrze. Wiedza jego pracowników w tym zakresie przyda się również w prowadzeniu twojej firmy.

Komunikacja i organizacja pracy

Przy wyborze biura rachunkowego poza wymienionymi wyżej elementami ważne jest w jaki sposób takie biuro działa. Czy możesz kontaktować się ze swoim księgowym tylko w godzinach, kiedy biuro jest otwarte, czy w razie jakiejś sytuacji awaryjnej możesz dzwonić później. Czy będziesz powiadamiany o zbliżających się terminach płatności i rozliczeń (mail, sms, telefon). Dowiedz się, czy dokumenty będziesz mógł przekazywać elektronicznie. Zapytaj, jak organizowana jest praca w momencie kiedy księgowy zachoruje, a ciebie gonią terminy. W dobrym biurze rachunkowym nie powinieneś mieć z tym problemu. Jeżeli szanuje swoich klientów i zależy mu na dobrym relacjach i długoletniej współpracy, będzie tak organizować pracę, by wszystko szło sprawnie i każdy był zadowolony.

Podziel się