Artykuł sponsorowany Podział gaśnic ze względu na rodzaj środka gaśniczego

Podział gaśnic ze względu na rodzaj środka gaśniczego

Zgodnie z definicją gaśnica jest urządzeniem, które zawiera środek gaśniczy, który wyrzucany jest pod wpływem ciśnienia i kierowany wprost na pożar. Ponieważ wyróżniamy kilka rodzajów pożarów i jeszcze więcej przyczyn ich powstania, to gaśnice muszą być dostosowane do użytku w określonych warunkach. Cechą wspólna wszystkich gaśnic jest czerwony kolor obudowy oraz cel, do jakiego zostały stworzone.

Rodzaje gaśnic

Pod względem rodzaju środka gaśniczego wyróżniamy następujące rodzaje gaśnic:

  • Gaśnice proszkowe GP – zawierają proszek gaśniczy o drobnej strukturze i białym kolorze. Gaszenie opiera się na odcięciu tlenu od spalanego obiektu. Jest to najbardziej uniwersalny sprzęt gaśniczy. Gaśnice proszkowe sprawdzają się przy gaszeniu ciał stałych i cieczy oraz urządzeń elektrycznych do 1000 V.

  • Gaśnice śniegowe GS – zawierają skroplony dwutlenek węgla o bardzo niskiej temperaturze. W wyniku otwarcia gaśnicy na ogień oddziałuje suchy lód, który przypomina śnieg. Gaśnica CO2 odcina dostęp tlenu i obniża temperaturę pożaru. Sprawdza się do gaszenia sprzętów elektrycznych i pożarów grupy B C.

  • Gaśnice pianowe GW – piana gaśnicza powstaje w wyniku połączenia koncentratu z wodą. Płomień jest zwilżany, a dostęp tlenu zostaje odcięty. Gaśnice pianowe zalecane są do gaszenia pożarów A i B. Świetnie sprawdzają się przy gaszeniu tłuszczy i żywności.

  • Gaśnice płynowe GWG – zawierają roztwór wody, piany i mgły wodnej. Przeznaczone do gaszenia pożarów AB, AF i ABF.

  • Gaśnice wodne mgłowe GWM – zawierają zdemineralizowaną wodę. Skuteczne w gaszeniu pożarów z grup A i F.

Sprzęt gaśniczy musi być przede wszystkim sprawny – naprawą sprzętu gaśniczego zajmuje się Centrum BHP i PPOŻ. MAWI. Gaśnice w wielu obiektach są obowiązkowe – wpływają bowiem na bezpieczeństwo osób i mienia.

Grupy pożarów

Jak wspomniano wcześniej, gaśnice zawierają różne środki gaśnicze dostosowane do gaszenia różnych kategorii pożarów. Warto wiedzieć, że pożary dzielą się na następujące grupy:

  • A – pożary ciał stałych, gdzie występuje żarzenie, wydzielanie gazów palnych i parowanie

  • B – pożary cieczy i materiałów topliwych

  • C – pożary gazów palnych

  • D – pożary metali palnych

  • F pożary produktów żywnościowych

Gaśnice zawsze mają oznaczenie liczbowe wskazujące na ilość środka gaśniczego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas