Artykuł sponsorowany Od czego zależy rozmiar znaku drogowego?

Od czego zależy rozmiar znaku drogowego?

Rozmiar znaku drogowego musi być dostosowany do rodzaju drogi, na której jest ustawiony Zasady na drogach wewnętrznych określa zarządca drogi lub właściciel terenu i należy się do tych zasad bezwzględnie stosować. Tak, jak na drogach publicznych, również na drogach wewnętrznych mogą być umieszczone znaki zakazu oraz nakazu, do których należy się stosować, a także znaki informacyjne. Od czego zależy rozmiar znaku drogowego?

Rozmiar znaków drogowych

Rozmiar znaków drogowych to bardzo istotny element, który odgrywa dużą rolę w kwestiach bezpieczeństwa. Jeśli jest właściwy, przyciąga uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego i przekazuje zawarte w sobie treści. Informuje także w jednoznaczny sposób o występujących zagrożeniach na drodze. Właśnie z tego względu, w zależności od rodzaju drogi, znaku i miejsca lokalizacji, wielkość znaku musi być odpowiednio dobrana. Przepisy umieszczone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury zawierają warunki techniczne dla znaków drogowych oraz warunków umieszczania ich na drogach.

Zgodnie z tym dokumentem na polskich ulicach wyróżnia pięć wielkości znaków drogowych: znaki mini, małe, średnie, duże i wielkie. Rozmiar znaku drogowego różni się w zależności od grupy (znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, przejazdy kolejowe, tabliczki do znaków drogowych). Znaki z kategorii wielkich umieszcza się na autostradach przy jezdniach głównych. Znaki duże powinny natomiast znajdować się na drogach ekspresowych przy głównych jezdniach, na drogach dwujezdnych poza obszarem zabudowanym. Występują także na drogach dwujezdniowych w obszarze zabudowanym, na którym dopuszczalna prędkość wynosi więcej niż 60 km/h.

Znaki średnie lokuje się na łącznicach autostrad oraz dróg ekspresowych, na drogach powiatowych z wyjątkiem drogowskazów tablicowych, a także na jednojezdniowych drogach krajowych. Znaki małe natomiast umieszczane są na drogach gminnych oraz jako drogowskazy w formie tablicowej na drogach powiatowych. Najmniejszy rodzaj – znaki mini, powinny występować na słupkach przeszkodowych oraz tablicach kierujących. Przeznaczone są również na drogi w obszarach zabudowanych w sytuacjach, gdy warunki drogowe nie pozwalają na zastosowanie znaków o większych rozmiarach, albo kiedy umieszczenie większych znaków mogłoby pogorszyć widoczność, m.in. w przejściu dla pieszych albo na wąskich uliczkach w zabytkowych miejscowościach.

Dlaczego rozmiar znaków drogowych odgrywa ważną rolę?

Znaki drogowe mają kluczową rolę dla kierujących pojazdami. Gwarantują bezpieczny i sprawny ruch na drogach, regulują go, prowadzą oraz informują uczestników ruchu. Odpowiednia wielkość znaku, kolorystyka, a także odblaskowość w znacznym stopniu wpływają na to, że jest on dużo bardziej widoczny.

Jak mówi pracownik hurtowni sprzętu ppoż i BHP Strażak oferującej sprzedaż znaków drogowych: Poza znakami dużymi, średnimi i małymi, wyróżnia się także znaki poziome i pionowe. Do znaków pionowych zalicza się znaki informacyjne, nakazu, zakazu itd. Znaki poziome to natomiast pasy drogowe. Bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa ruchu są także wszelkiego rodzaju pachołki, blokady, słupki i separatory. Decydując się na zakup znaków drogowych, zaleca się wybór jedynie profesjonalnych firm oferujących ich sprzedaż. Doświadczona kadra, która służy pomocą i doradztwem oraz szeroki asortyment to gwarancja udanej transakcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas