Artykuł sponsorowany Ochronna odzież specjalistyczna. Przegląd rozwiązań

Ochronna odzież specjalistyczna. Przegląd rozwiązań

Zastosowanie specjalistycznej odzieży ochronnej jest niezbędne podczas wykonywania pracy na niektórych stanowiskach i ma związek z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz spełnienia norm BHP. Dostępna w specjalistycznych sklepach odzież ochronna odznacza się wyjątkowymi cechami, które wpływają na ograniczenie negatywnego wpływu niebezpiecznego środowiska pracy na komfort oraz zdrowie pracowników.

 

Jakie rodzaje i cechy posiada specjalistyczna odzież ochronna?

Odzież ochronną można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżnia się m.in.:

  • odzież chemoodporną,
  • odzież antyelektrostatyczną,
  • odzież trudnopalną,
  • specjalistyczną odzież dla spawaczy,
  • odzież chroniącą przed niskimi temperaturami
  • oraz odzież dla pilarzy.

Wyjątkowym rodzajem odzieży specjalistycznej jest odzież multiochronna, która spełnia wymogi kilku różnych norm. Każdy z tych rodzajów odzieży specjalistycznej ogranicza niekorzystny wpływ środowiska pracy na bezpieczeństwo i komfort pracowników. W przypadku odzieży chemoodpornej chroni ona nie tylko przed działaniem szkodliwych związków chemicznych, ale także pyłów. Odzież przeznaczona do pracy w niskiej temperaturze np. mroźni lub chłodni cechuje się właściwościami izotermicznymi, a odzież dla spawaczy chroni przed poparzeniem i gwarantuje wyjątkową odporność na działanie wysokich temperatur. Niezależnie od rodzaju specjalistyczna odzież ochronna zawsze jest dopasowana do szczególnych warunków fizycznych i środowiskowych, które panują na danym stanowisku pracy, dlatego nie można zastąpić jej stosowaniem zwykłych ubrań roboczych.

 

- Wymogi przepisów BHP jasno określają rodzaj pracy, który wymaga zapewnienia pracownikom specjalistycznej odzieży ochronnej. Stosuje się ją m.in. w przypadku pracowników zakładów chemicznych, spawaczy, pracowników narażonych na działanie niskich temperatur, pracowników zakładów produkujących podzespoły elektroniczne, a także pilarzy i pracowników innych branż, którzy narażeni są na działanie niekorzystnych warunków podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Odzieży specjalistycznej BHP nie da się zastąpić typową odzieżą ochronną, bo musi ona spełniać rygorystyczne normy jakości i prawidłowo pełnić swoją funkcję. W specjalistyczną odzież BHP najlepiej zaopatrywać się w hurtowniach, które oferują duży wybór produktów przystosowanych do użytku w różnych branżach – wyjaśnia ekspert z firmy BHPDuoPlus.

 

Jakie elementy zawierają zestawy specjalistycznej odzieży ochronnej?

Aby zapewnić właściwą ochronę pracowników przed szkodliwym wpływem środowiska pracy, konieczne jest zapewnienie im wszystkich elementów odzieży ochronnej, które będą tworzyły codzienny strój roboczy specjalnego przeznaczenia. Zestaw odzieży ochronnej o specjalistycznym przeznaczeniu może składać się z różnych elementów m.in.:

  • specjalistycznej bielizny,
  • bluzy lub koszuli,
  • kurtki,
  • spodni,
  • kombinezonu,
  • fartucha
  • i rękawic.

Na niektórych stanowiskach konieczne jest także zastosowanie dodatkowych elementów ochronnych takich jak okulary, kask, ochraniacze (np. u pilarzy) oraz specjalistycznych tarcz (np. u spawaczy).  Każdy z elementów odzieży specjalistycznej musi spełniać rygorystyczne normy i być wyprodukowany z dbałością o zachowanie najwyższych standardów, bo tylko wówczas będzie gwarantował bezpieczeństwo pracowników i pozwoli uniknąć skutków ubocznych pracy w niekorzystnych warunkach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas