Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy z agencją pracy tymczasowej?

Na co zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy z agencją pracy tymczasowej?

Usługi agencji tymczasowej są coraz bardziej popularne w Polsce. To świetny sposób na zarabianie bez stałych zobowiązań. Statystyki pokazują, że pracodawcy z różnych branż szukają pracowników tymczasowych. Najczęściej możemy ubiegać się o pracę w sprzedaży, turystyce, ogrodnictwie i produkcji. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, zanim podpiszemy umowę.

Czym charakteryzuje się praca tymczasowa?

Praca tymczasowa jest szczególną formą pracy. Ma charakter okresowy. Warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji, np. Work Time Sp. z o.o. Agencja pracy zajmuje się pośrednictwem między osobą szukającą pracy a pracodawcą. To właśnie agencja zatrudnia pracowników tymczasowych na umowę o pracę na czas określony. Na mocy tej umowy osoby zatrudnione mają świadczyć pracę na rzecz konkretnego pracodawcy.

Jak powinna wyglądać umowa pracy tymczasowej?

Jeśli umowa zawierana jest maksymalnie na dwa tygodnie, obowiązuje tutaj trzydniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli umowa zawierana jest na minimum dwa tygodnie, przewiduje się tygodniowy okres wypowiedzenia. Umowa pracy tymczasowej musi być zawarta na piśmie. Powinna zawierać konkretne informacje, takie jak:

  1. strony umowy,
  2. data zawarcia umowy,
  3. rodzaj umowy,
  4. dane pracodawcy-klienta agencji pracy tymczasowej,
  5. okres wykonywania pracy tymczasowej,
  6. warunki zatrudnienia, w tym wynagrodzenie, wymiar pracy i miejsce zatrudnienia,
  7. okres wypowiedzenia umowy o pracę,
  8. przysługujący urlop.

Dlaczego pracodawcy szukają pracowników tymczasowych?

Wielką zaletą pracy tymczasowej jest elastyczność. Proponują zatrudnienie dużej grupie osób w okresie zwiększonego popytu na pracowników. Wiele firm szuka pracowników tymczasowych na wakacje lub przed Bożym Narodzeniem. W przypadku pracy tymczasowej mamy do czynienia z zatrudnieniem zewnętrznym. To oznacza, że pracownik nie jest zatrudniony bezpośrednio w danej firmie. Podpisuje stosowną umowę z agencją pracy tymczasowej.

Jak działają agencje pracy tymczasowej?

Profesjonalne agencje pracy tymczasowej działają całkowicie legalnie. Mogą to potwierdzić wpisem do rejestru agencji zatrudnienia. Dlatego zanim podpiszemy umowę z agencją, poprośmy ją o numer wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Agencje pracy proponują pracę na umowę o dzieło, zlecenie lub na czas określony. W ustawie znajdziemy również wzmiankę o tym, że w ciągu 36 miesięcy pracownik tymczasowy może być zatrudniony w konkretnej firmie maksymalnie 18 miesięcy. Jednym z podstawowych celów agencji zatrudnienia jest aktywizacja długotrwale bezrobotnych, którzy mają problem z samodzielnym znalezieniem pracy. Jedną z przyczyn jest brak lub niskie kwalifikacje zawodowe. Agencje pracy tymczasowe są zobowiązane do terminowego oplacania składek ZUS i podatków. Przedsiębiorca, który prowadzi taką agencję, musi być niekarany i nie może ogłosić upadłości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas