Materiał Partnera Maski ochronne. Jakie są ich rodzaje i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Maski ochronne. Jakie są ich rodzaje i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Maski ochronne są niezbędne do zapewnienia ochrony pracownikom, którzy swoje obowiązki zawodowe wykonują w zanieczyszczonym środowisku. Za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają różnego rodzaju pyły, gazy, substancje organiczne i chemiczne, które wykazują szkodliwe działanie na układ oddechowy człowieka. Dobór masek ochronnych zależy od zagrożeń, które występują w miejscu pracy. Jakie są ich rodzaje?

Klasyfikacja masek ochronnych

Same maski bez- zastosowania odpowiednich filtrów ochronnych- nie zapewnią pracownikowi należytej ochrony. Miarą ich skuteczności jest klasa ochronna, która prezentuje się w następujący sposób:

  • P1 – filtry o niskiej skuteczności ochronnej. Maska wyposażona w  taki filtr zapewnia 80% poziom filtracji. Znajduje swoje zastosowanie do ochrony przed cząstkami stałymi o niskiej toksyczności;
  • P2- filtry o skuteczności na poziomie 94 %. Maski ochronne tego typu można stosować w celu zabezpieczenia się przed ciekłymi i stałymi cząstkami o niskiej lub średniej toksyczności;
  • P3- filtry, które cechują się skutecznością filtracji na poziomie 99,9 %. Maski ochronne tej klasy stosuje się do ochrony przed ciekłymi i stałymi cząstkami o wysokiej toksyczności.

Maski przeciwpyłowe również można podzielić ze względu na skuteczność filtrowania. W tym wypadku również można wyróżnić trzy klasy ochronne: FFP1, FFP2 i FFP3.

Maska czy półmaska?

Trzeba zaznaczyć, że półmaska zapewnia ochronę jedynie drogom oddechowym. Filtruje lub pochlania ona szkodliwe cząsteczki, które mogłyby podrażnić wrażliwe rejony. Modele, które znajdziemy w specjalistycznych sklepach ze sprzętem BHP- takich jak np. Endeco- różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, kolorem i ceną. Wszystkie jednak muszą spełniać podstawową funkcję, jaką jest ochrona użytkownika przed zanieczyszczeniami, znajdującymi się w powietrzu. Półmaski bardzo często nazywane są maskami antysmogowymi lub przeciwpyłowymi. Są to jednak marketingowe, a nie fachowe, określenia.  Maska całotwarzowa lub pełnotwarzowa służy do ochrony zarówno dróg oddechowych, jak i twarzy pracownika. Zazwyczaj stosuje się je nie tylko z odpowiednim filtrem, ale też dobranym w zależności od potrzeb pochłaniaczem. Taki sprzęt zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami dla układu oddechowego, które znajdują się w środowisku pracy.

Czym się kierować przy wyborze maski?

Wybierając maskę ochronną należy dobrze dopasować jej rozmiar oraz wyposażyć ją w odpowiedniej klasy filtr i pochłaniacz. Maska powinna być szczelna- dokładnie przylegać do nosa. Większość modeli posiada specjalne usztywnienie, które umożliwia odpowiednie dopasowanie maski do kształtu twarzy. Należy pamiętać, że źle dopasowana maska ochronna nie będzie dobrze spełniać swojego zadania, co narazi pracownika na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.   

Opracowanie:

Endeco sp. z o.o.

Katowice , al. W. Korfantego 76

Podziel się