Artykuł sponsorowany Lampa na stanowisku pracy przy komputerze – oświetlenie w biurze a przepisy BHP

Lampa na stanowisku pracy przy komputerze – oświetlenie w biurze a przepisy BHP

Dobre oświetlenie przydaje się nie tylko w domowym zaciszu. Równie ważne jest właściwe zbudowanie stanowisk do pracy, by pozwalały na wykonywanie wszystkich czynności, nawet o wysokim stopniu precyzji. Warto wiedzieć, że oświetlenie stanowiska pracy to nie tylko kwestia wygody, ale też obowiązek sprostania konkretnym normom i przepisom prawa.

Jakie musi być oświetlenie na stanowisku do pracy przy komputerze? Ile lamp trzeba wykorzystać i jak muszą być rozmieszczone? Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części tekstu.

Obowiązujące akty prawne a dobre oświetlenie w miejscu pracy

Zasady oświetlenia pomieszczeń biurowych, w tym stanowisk komputerowych, wynikają z precyzyjnych przepisów prawa. Do najważniejszych aktów, które trzeba brać pod uwagę podczas dobierania lamp do wnętrz firmowych, zaliczają się między innymi:

  • Kodeks Pracy,

  • Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe,

  • Norma PN EN 12464-1:2012 (Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsca pracy. Część 1 – Miejsca pracy we wnętrzach).

Spełnianie określonych w nich wymagań to nie tylko kwestia wygody i przyjemności pracowników. Długofalowa pracy przed ekranem w niesprzyjających warunkach prowadzi do przedwczesnego przemęczenia narządu wzroku, dolegliwości bólowych (m.in. ból oczu lub głowy), a także rozdrażnienia, senności, spadku koncentracji.

Podstawa oświetlenia – światło słoneczne i sztuczne oświetlenie główne

W pomieszczeniach biurowych, gdzie wykonuje się zadania związane z pracą przy komputerze, należy w miarę możliwości zapewnić dostęp do naturalnego światła słonecznego. To ono powinno stanowić bazę do budowania warunków dobrych i bezpiecznych dla wzroku. Oprócz niego konieczne są lampy sufitowe lub wiszące (również w wersji na szynoprzewodach), stanowiące oświetlenie ogólne – do wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepiej doświetlone z zewnątrz biuro oraz dobrej jakości lampy sufitowe nie zastąpią oświetlenia zadaniowego bezpośrednio na stanowisku pracy.

Jaki rodzaj lampy ustawić na biurku?

Jeśli w danym wnętrzu wykonuje się pracę przy komputerze, należy wprowadzić do niego więcej niż jedno źródło światła. W takie miejscach trafiają różne rodzaje produktów oświetleniowych, które oferuje choćby sklep z lampami: LightPlus.pl.

Podstawą są często:

  • lampy stołowe,

  • lampy podłogowe.

Nieco rzadziej korzysta się z modeli ściennych (kinkiety lub reflektory) lub lamp wiszących. Optymalnym rozwiązaniem są modele z regulacją wysokości i kąta padania światła, co ułatwia dopasowanie warunków do konkretnych potrzeb.

Jak stworzyć idealne warunki oświetleniowe do pracy przy komputerze?

Dla zbudowania bezpiecznego oświetlenia trzeba zadbać o właściwe rozmieszczenie źródeł światła na stanowisku do pracy przy komputerze. Lampę na biurko należy ustawić tak, by światło padało od góry na klawiaturę, najlepiej z wysokości ok. 30 cm. Trzeba wybierać lampy z osłonami okrywającymi żarówkę tak, by światło nie oślepiało i nie podrażniało wzroku. Co oczywiste, należy unikać produktów, które powodują migotanie światła.

Dużą wagę trzeba przywiązywać do samych źródeł światła. Świetnie sprawdzają się produkty LED – energooszczędne, o dużej żywotności, występujące w wielu wariantach, co ułatwia dopasowanie rozwiązania do konkretnego stanowiska. O czym pamiętać? Powinno się stawiać na światło o chłodniejszej barwie – sprzyja koncentracji i sprawia, że dłużej możemy wykonywać swoje zadania bez uczucia piekących i suchych oczu. Równie istotne jest natężenie światła. Na biurku z komputerem nie powinno być ono mniejsze niż 500 lx – jeśli praca jest w tym miejscu wykonywana ciągle. Na stanowiskach, z których korzysta się okazjonalnie, niekiedy można zastosować produkty emitujące światło na poziomie 300 lx.

Odpowiednie warunki oświetleniowe do pracy przy komputerze

Dobre oświetlenie w biurze to gwarancja komfortu pracowników. Warto zadbać o wybór właściwych opraw oraz odpowiednio dopasowanych źródeł światła. Dzięki temu tworzy się przestrzeń do działania efektywnego, wygodnego i w pełni bezpiecznego dla wzroku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas