Artykuł sponsorowany Księgowość pełna a uproszczona – poznaj różnice z LCConsulting

Księgowość pełna a uproszczona – poznaj różnice z LCConsulting

Wybór sposobu prowadzenia księgowości to jedna z ważniejszych decyzji stojących przed młodym przedsiębiorcą. Z pomocą ekspertów z biura LCConsulting ustalisz optymalną metodę rozliczania działalności, oraz dowiesz się, czym różnią się uproszczone formy księgowości. Zadbaj o bezpieczeństwo finansowe firmy i zyskaj pewność, że dokonałeś mądrego wyboru.

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowość to rozbudowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych, który pozwala uzyskać rzetelny obraz sytuacji finansowej firmy. Księgi rachunkowe obejmują: dziennik, księgi główną i pomocnicze, wykaz aktywów i pasywów, oraz zestawienia obrotów i sald kont ksiąg głównej i pomocniczej.

Prawidłowo prowadzone księgi handlowe uwzględniają wszystkie transakcje, które niosą skutki finansowe. Pełna księgowość daje zatem możliwość pozyskania, a następnie analizowania wydatków, kosztów i źródeł przychodów przedsiębiorstwa. Zgromadzone dane pozwalają również dopasować politykę rachunkowości do potrzeb firmy

– mówi księgowy z LCConsulting.

Czym jest księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona to pojęcie odnoszące się do trzech sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym – karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak wskazuje księgowy z LCConsulting, każda z tych form umożliwia proste i niskokosztowe rozliczanie działalności. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem rozliczeń jest KPiR, który opiera się na ewidencjonowaniu osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów. Występuje w dwóch wariantach – podatku liniowego oraz zasad ogólnych. W przypadku karty podatkowej wysokość podatku jest determinowana rodzajem prowadzonej działalności – sama forma rozliczeń jest natomiast przewidziana dla wąskiej grupy przedsiębiorców. Z kolei ryczałt opiera się na uiszczaniu ustalonej stawki podatku i może być wybrany wyłącznie przez podmioty, których roczny przychód nie przekracza ustawowo wyznaczonej wartości.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas