Artykuł sponsorowany Księgi rachunkowe – czym są, kto je może prowadzić?

Księgi rachunkowe – czym są, kto je może prowadzić?

Jedyny sposób na zabezpieczenie się przed niepożądanymi skutkami prawnymi ze względu na błędy w prowadzonych dokumentach to skrupulatne wypełnianie ksiąg rachunkowych. Czym one w ogóle są i jak tak naprawdę należy je wypełniać? Kto musi to robić, a jakie przedsiębiorstwa nie są do tego zobligowane? Wszystkiego dowiesz się z artykułu, poznasz także miejsce, gdzie możesz zlecić wypełnianie ksiąg!

Czym są księgi rachunkowe?

Każde przedsiębiorstwo ma odgórny obowiązek ewidencjonować wszelkie operacje gospodarcze w firmie. Co ważne, w zależności od typu działalności, właściciel może sam wybrać sposób prowadzenia ewidencji lub jest on mu narzucany z mocy prawa. Prowadzenie ksiąg rachunkowych to obowiązek, który czeka na wszystkie przedsiębiorstwa będące na tak zwanej pełnej księgowości. Na czym polega ewidencja operacji gospodarczych? W przypadku opisywanych dziś ksiąg jest to szczegółowy zapis każdej złotówki przepływającej przez firmę w postaci wydatków, ale i przychodów z prowadzenia działalności operacyjnej. W dokumentacji ksiąg rachunkowych powinny być także zapisane informacje na temat kosztów wynagrodzenia, ewentualnego czynszu czy kredytów firmy.

Księgi rachunkowe otwiera się na przykład w dzień rozpoczęcia działalności lub dzień, ale również na początek każdego roku obrotowego, gdy zmieniona zostaje forma prawna przedsiębiorstwa lub na dzień rozpoczęcia likwidacji czy upadłości firmy. Zamyka się je z kolei na dzień kończący rok obrotowy czy przed zmianą formy prawnej. Tego typu czynności najczęściej wykonują biura rachunkowe współpracujące z konkretnym przedsiębiorstwem lub jeden z działów w firmie.

Kto musi prowadzić księgi rachunkowe?

Księgi rachunkowe muszą prowadzić spółki handlowe oraz spółki cywilne. Co więcej, osoby prawne z wyjątkiem Skarbu Państwa i NBP. Oferta Gabi Biuro Rachunkowe Gabriela Ćwiękała obejmuje także prowadzenie ksiąg rachunkowych od osób fizycznych, spółek cywilnych czy spółek jawnych – wtedy gdy obroty w poprzednim roku wynosiły co najmniej 2 miliony euro w przeliczeniu na złotówki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas