Artykuł sponsorowany Kiedy zaczyna się spór podatkowy?

Kiedy zaczyna się spór podatkowy?

Nie przyglądając się tzw. zawiłościom prawnym i nie analizując szczegółowo poszczególnych etapów postępowań kontrolnych lub wymiarowych, warto zapoznać się bliżej z pojęciem sporu podatkowego oraz ewentualnymi jego konsekwencjami . Sporem podatkowym nazywamy sytuację, w której, w ramach procedury podatkowej, podatnik oraz organ podatkowy różnią się w kwestii oceny skutków, dotyczących określonego zdarzenia (stanu, transakcji itp.). Taka różnica zdań może spowodować niepożądane skutki, które mogą oznaczać konieczność zapłaty znaczącego podatku.

- Tego typu sytuacje mogą mieć zróżnicowany charakter i wynikać ze złożenia błędnej deklaracji podatkowej, jej braku (tj. nieświadomości tego, że powstał obowiązek podatkowy) lub różniących się od siebie interpretacji tego samego zdarzenia j, co powoduje spór na linii podatnik - organ podatkowy - komentuje Jacek Pukaluk, doradca z warszawskiej Kancelarii Doradztwa Podatkowego.

Często taki spór kończy się wydaniem decyzji przez organ podatkowy, od której podatnik może złożyć odwołanie właściwej izby skarbowej. Dalsza droga do rozstrzygnięcia sporu prowadzi do sądów (WSA i NSA). Należy pamiętać jednak o tym, iż spór podatkowy rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszej różnicy zdań lub niejasności odnośnie do rozliczenia podatkowego. Dlatego istotne jest, aby w takiej sytuacji działać szybko i skutecznie już na samym początku, gdy podatnik zauważy pierwsze oznaki mogące zwiastować pojawienie się sporu. Pozwala to skorygować błędne decyzje, dotyczące rozliczenia podatkowego i zminimalizować ryzyko oraz ewentualne straty, lub poprzez szybką i zdecydowaną reakcję umożliwia udowodnienie swoich racji organowi podatkowemu. Możliwe jest często także uzupełnienie materiału dowodowego, tak aby wzmocnić pozycję na dalszych etapach sporu. W wielu przypadkach moment ten jest pomijamy przez podatnika, co zmniejsza szanse na pozytywne zakończenie sporu.

Co warto zrobić gdy powstanie spór podatkowy?

- Dokładnie przeanalizować cały kontekst sprawy oraz szczegółowo przyjrzeć się przyczynom, które powodują zainteresowanie organu podatkowego. Warto również rozważyć, czy potencjalne konsekwencje nie mają wpływu na inne podatki. Dla przykładu: czy nieprawidłowości dotyczące podatku VAT w danym roku podatkowym nie rzutują na rozliczenia CIT lub PCC oraz czy nie komplikują pozostałych rozliczeń z kontrahentami. ?

- Zebrać wszelkie argumenty za i przeciw..

- Znaleźć odpowiedniego doradcę, który w przypadku dalszego postępowania będzie reprezentować interesy podatnika oraz zadba o korzystny przebieg sprawy, wykorzystując swoje doświadczenie oraz wiedzę z zakresu prawa podatkowego (zob. ofertę kancelarii doradcy podatkowego Jacka Pukaluka).

- Zaplanować dodatkowe działania, w tym, odseparowanie nowych inwestycji oraz zleceń, aby nie pogłębić problemu z podatkami.,

Reasumując, w przypadku wystąpienia sporu podatkowego, warto podejść do sprawy na chłodno i zasięgnąć pomocy u odpowiednich specjalistów, którzy pomogą podatnikowi wyjść obronną ręką z kłopotu, nie dopuszczając do powstania nieodwracalnych już skutków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas