Artykuł sponsorowany Kiedy pełna księgowość staje się obowiązkiem?

Kiedy pełna księgowość staje się obowiązkiem?

Podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy w Polsce jest ewidencjonowanie operacji gospodarczych firmy, co obejmuje korzystanie z tzw. księgowości uproszczonej (KPiR oraz ryczałt) bądź pełnej. Prawo wskazuje jednak kilka przypadków, gdy firma musi bezwzględnie przejść na pełną księgowość. Jakie są to sytuacje? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Księgowość uproszczona – kto może z niej korzystać?

Uproszczona księgowość dedykowana jest m.in. osobom fizycznym oraz spółkom cywilnym, jawnym i partnerskim, których przychód z roku poprzedniego nie przekroczył kwoty 2 mln euro w polskiej walucie. Jak wskazuje sama nazwa, wymaga ona prostszych operacji i mniej szczegółowych ewidencji zachodzących zdarzeń gospodarczych, a przedsiębiorca musi prowadzić m.in.:

  • spis środków trwałych, wyposażenia oraz przebiegu pojazdów,

  • rejestr sprzedaży i zakupów na poczet VAT (podatnicy VAT),

  •  księgę przychodów i rozchodów (skala podatkowa lub podatek liniowy),

  • ·ewidencję przychodów (opodatkowanie ryczałtem).

Pełna księgowość – od kiedy?

Ten sposób księgowania dotyczy przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na przekształcenie dotychczasowej działalności w spółkę kapitałową (akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością), a także spółkę osobową ujmowaną w prawie handlowym jako komandytowa lub komandytowo-akcyjna. Kolejnym warunkiem, który obliguje do przejścia na pełną księgowość są przychody netto przekraczające 2 mln euro w walucie polskiej (przelicznik według kursu Narodowego Banku Polskiego na pierwszy, roboczy dzień października, który poprzedza rok obowiązywania pełnej księgowości).


Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie pełnej księgowości

Przedsiębiorca, który spełni jeden z powyższych warunków, jest zobligowany do prowadzenia ksiąg rachunkowych do których zalicza się:

  • dzienniki i księgi główne,

  •  księgi pomocnicze,

  • spisy inwentarza,

  • zestawienia obejmujące obroty i salda księgi głównej i ksiąg pomocniczych,

Przedsiębiorca musi także stworzyć załącznik, w którym opisze stosowaną w firmie metodę wyceniania aktywów i pasywów, a także charakterystykę, wedle której będą prowadzone księgi rachunkowe (m.in. zakładowy plan kont).

Usługi biura rachunkowego w zakresie pełnej księgowości

Większość biur rachunkowych kieruje swoją ofertę także do pomiotów, które są zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości. Taką propozycję ma Piotr Leszczyński prowadzący firmę Leon istniejącą na rynku od ponad 19 lat, zajmującą się świadczeniem usług księgowych dla mikroprzedsiębiorstw, spółek kapitałowych, partnerskich i cywilnych, a także fundacji i stowarzyszeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas