Artykuł sponsorowany Kiedy należy stosować zatyczki przeciwhałasowe?

Kiedy należy stosować zatyczki przeciwhałasowe?

Odpowiednia ochrona słuchu jest niezwykle ważna. Zbyt długie przebywanie w głośnym otoczeniu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a w większości przypadków nie da się ich cofnąć. Z tego powodu przepisy BHP określają sytuacje, w których bezwzględnie należy stosować zatyczki przeciwhałasowe. Kiedy pracownicy mają taki obowiązek i jakie akcesoria ochronne sprawdzają się najlepiej?

Zatyczki przeciwhałasowe w pracy

W skład wyposażenia pracownika zakładów przemysłowych mogą wchodzić różne elementy ochronne – od okularów, przez rękawice, aż po zatyczki przeciwhałasowe. Wszystko wynika z warunków panujących w danym miejscu. Czasami maszyny są na tyle głośne, że przebywanie w ich otoczeniu przez kilka godzin dziennie może bardzo szybko przyczynić się do wyraźnego pogorszenia słuchu. Z tego powodu przepisy BHP określają sytuacje, w których konieczne jest stosowanie zatyczek przeciwhałasowych.

- Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ochronniki słuchu w sytuacji, gdy hałas w danym miejscu przekracza 85 dB.  Wówczas musi on także nadzorować, czy zatrudnione osoby korzystają z udostępnionych produktów. Jeśli wskazania osiągają 80 dB, zadaniem pracodawcy jest zaopatrzenie pracowników w ochronniki słuchu, ale w takiej sytuacji nie musi on pilnować przestrzegania zasad – tłumaczy specjalista z firmy Mado oferującej artykuły BHP, w tym także produkty chroniące słuch.

Pracodawca ma obowiązek stałego monitorowania poziomu hałasu w swoim zakładzie. Jeśli wskazanie przekroczy dopuszczalne normy, niezwłocznie trzeba zainwestować w ochronniki słuchu. Taka sytuacja może mieć miejsce w każdej fabryce, w której wykorzystuje się głośne maszyny. Co ciekawe, ochronniki słuchu stosuje się także w warsztatach samochodowych, w tartakach, na strzelnicach, w łowiectwie, strzelectwie czy na placach budowy.

Kiedy sprawdzą się zatyczki przeciwhałasowe?

Na rynku znaleźć można różne warianty ochronników słuchu, w tym także zatyczki przeciwhałasowe. Takie produkty sprawdzają się dobrze w sytuacji, gdy pracownicy nie przebywają w ciągłym hałasie, a jedynie raz na jakiś czas korzystają z głośnych urządzeń. Działanie podobnych artykułów polega na zatykaniu kanału słuchowego. Wystarczy ścisnąć zatyczki, umieścić je w uszach i pozwolić na swobodny powrót do poprzedniego kształtu, dostosowując się do budowy małżowiny danej osoby. Zazwyczaj takie produkty występują w wersji jednorazowej, a po całym dniu pracy są wymieniane na kolejną parę.

Zatyczki przeciwhałasowe można zastąpić również specjalnymi nausznikami. Wszystko zależy od okoliczności oraz wizji właściciela firmy, w której hałas wymaga zastosowania takich ochronników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas