Artykuł sponsorowany Jaką odzież musi posiadać pracownik na budowie?

Jaką odzież musi posiadać pracownik na budowie?

Branża budowlana wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, dlatego konieczne jest noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej. Musi być nie tylko wytrzymała, ale tez stworzona zgodnie z podstawowymi zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Pracownik musi być też dobrze widoczny na placu budowy. Jakie elementy odzieży  roboczej powinien zapewnić mu pracodawca?

Odzież obowiązkowa

Ubranie ochronne powinno być zawsze dostosowane do wykonywanych czynności. Podstawowe wyposażenie pracownika budowy to przede wszystkim:

  • spodnie z długimi nogawkami;
  • obuwie z antypoślizgową podeszwą, najlepiej z dodatkowo wzmocnionymi czubkami;
  • ochronna kamizelka odblaskowa;
  • hełm i okulary ochronne.

W niektórych przypadkach wymagane są także dodatkowe środki ochrony (słuchawki wygłuszające lub zatyczki do uszu, szelki bezpieczeństwa, grube rękawice spawalnicze itd.), które pracownik powinien mieć pod ręką. Odzież BHP powinna być wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz jak najmniej palnego. Można ją zakupić między innymi w sklepie Elan Vital, który prowadzi sprzedaż online.


Pracodawca czy pracownik?

Zapewnienie odzieży ochronnej to obowiązek pracodawcy, jednak pracownik powinien o nią dbać i nie dopuścić do przedwczesnego zniszczenia. W przypadku kiedy ma to miejsce i nie jest działaniem celowym, pracodawca musi zapewnić dodatkowy komplet. W momencie przekazania odzieży pracownik powinien podpisać regulamin BHP obowiązujący w miejscu pracy, w którym podkreślone jest, które elementy ubrania ochronnego musi on zakładać przed rozpoczęciem pracy. Za niedopilnowanie tego obowiązku, podczas kontroli PIP może zostać na właściciela przedsiębiorstwa nałożona kara pieniężna.

Funkcje odzieży roboczej

Ubrania ochronne nie zawsze należą do wygodnych, szczególnie w okresie letnich upałów, kiedy mimo wysokiej temperatury, pracownik musi włożyć pełne buty, długie spodnie i odblaskową kamizelkę oraz hełm. Nie jest to jednak wyłącznie wymysł urzędników lub pracodawców. Odzież  BHP ma za zadanie chronić zdrowie, a nawet życie pracownika. Przykładem może być wprowadzenie obowiązkowych maseczek ochronnych podczas wykonywania czynności powodujących pylenie. Brak maseczek bardzo często prowadził do wnikania pyłów do płuc i oskrzeli, co przyczyniało się do poważnych schorzeń – niekiedy ich skutki pojawiały się dopiero po kilku latach, a chory trafiał do szpitala z powodu nagłych ataków duszności. Na tym przykładzie można zauważyć, że żaden element odzieży ochronnej nie został wprowadzony do regulaminu bez powodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas