Artykuł sponsorowany Jaka powinna być odzież robocza w przemyśle spożywczym?

Jaka powinna być odzież robocza w przemyśle spożywczym?

Jak w wielu innych branżach, tak i w gastronomii odzież robocza musi być zapewniona przez pracodawcę. W przemyśle spożywczym istnieją dodatkowe regulacje, opisujące, jak dokładnie musi wyglądać konkretny strój na danym stanowisku i przy określonych warunkach pracy. W przypadku tym przypadku robocze ubranie piekarza jest opisane w wytycznych HACCP. Jest to obowiązkowy system, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wytwarzanej żywności.

Krój i elementy ubioru w zależności od ryzyka

Poprawny dobór odzieży roboczej należy rozpocząć od analizy poziomu ryzyka (maksymalne, wysokie, niskie), w jakich będzie pracowała dana osoba. Zależy to przede wszystkim od tego, z jakiego typu towarów produkcją pracownik ma styczność. Przy wysokim ryzyku dopuszcza się posiadanie kieszeni wewnętrznych w stroju. Z kolei maksymalne ryzyko wyklucza kieszenie zewnętrzne lub luźne elementy, takie jak guziki, ponieważ ciała obce mogą przedostać się do produkowanej żywności. Ma to zastosowanie na przykład w odzieży roboczej dla piekarni. Z reguły strój piekarza składa się z gładkiej bluzy, koszulki, fartucha, spodni oraz butów z antypoślizgową podeszwą i wzmocnionym noskiem. Równie istotne jest także nakrycie głowy, np. czapka, furażerka lub siatka ochronna na włosy. Odzież robocza osób pracujących w przemyśle spożywczym ma istotny wpływ na jakość oraz bezpieczeństwo wytwarzanych produktów.

Wysoka jakość materiału

Bardzo istotna jest także trwałość materiału oraz jego wygoda, ponieważ w takim stroju pracownik spędza średnio osiem godzin dziennie. Przy wyborze tkaniny należy wziąć pod uwagę warunki termiczne, jakie panują w miejscu pracy. Przy podwyższonej temperaturze należy postawić na tkaniny lżejsze i bardziej przewiewne przy zachowaniu wszelkich obowiązujących standardów dotyczących odzieży roboczej. Przy pracy w chłodni dobrym pomysłem będzie zapewnienie ocieplanych elementów stroju, które będą noszone pod zestandaryzowaną bluzą lub fartuchem. Szeroki wybór specjalistycznej odzież roboczej zapewnia między innymi producent Unimoden, mający swoją siedzibę w Bydgoszczy.

Odzież roboczą należy także dopasować do zadań, jakie dany pracownik ma wykonywać. Przy pracy w wilgotnym środowisku lub częstym kontakcie z wodą, dobrą opcją są wodoodporne materiały. Z kolei przy dużej ilości ruchu, warto zwrócić uwagę na większą elastyczność materiału.

Istotny okazuje się również kolor tkaniny. Normy wskazują, że należy wybierać biel ze względu na to, że łatwiej kontrolować poziom zabrudzenia materiału. Odstępstwem są jedynie prace w masarni lub ubojni, gdzie naturalnym jest podatność na zabrudzenia. Wtedy można wybrać ciemniejsze kolory odzieży, rzecz jasna z zachowaniem wszelkich wytycznych HACCP.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas