Artykuł sponsorowany Podręczny sprzęt gaśniczy w przedsiębiorstwie

Podręczny sprzęt gaśniczy w przedsiębiorstwie

Odpowiednia ochrona przeciwpożarowa stanowi w każdym przedsiębiorstwie istotny element zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz środków materialnych. Podstawowe zabezpieczenia w tym zakresie sprawdzają się przede wszystkim w pierwszym stadium zaistnienia pożaru, dlatego tak ważne jest właściwe rozmieszczenie tych elementów na terenie zakładu. Czym należy kierować się w tym obszarze?

Dobór podręcznego sprzętu gaśniczego – co należy wciąż pod uwagę?

Zabezpieczenia przeciwpożarowe, aby sprawdziły się w sytuacji nastąpienia niepożądanego zdarzenia, nie mogą być dobrane przypadkowo. W wyborze odpowiednich rozwiązań pomagają nam jednak przepisy. Mówią one, że podręczny sprzęt gaśniczy powinien być dostosowany przede wszystkim do działalności jaką realizuje dana firma, w tym substancji i materiałów jakie występują na obszarze zakładu, a także do powierzchni, na którą środki te będą przypadać.

Grupy pożarów

Różne substancje, w przypadku wystąpienia pożaru, będą wymagać zastosowania nieco innych środków gaśniczych. Ze względu na to, został wyróżniony podział na grupy pożarowe, które są oznaczane literami od A do F.

  • A – m.in. drewno, tkaniny, papier,
  • B – m.in. ciecze, w tym alkohole, benzyna i rozpuszczalniki,
  • C – pożary gazów, w tym metanu, gazu ziemnego i acetylenu,
  • D – pożary metali, w tym magnezu i sodu,
  • E – pożary tłuszczów oraz olejów.

Jak rozmieścić podręczny sprzęt gaśniczy?

Poza ryzykiem jakie związane jest z konkretnymi rodzajami pożarów, istotna jest również ilość środka gaśniczego przypadająca na daną powierzchnię budynku oraz jego specyficzne usytuowanie. W tym przypadku chodzi o to, aby sprzęt ten został rozmieszczony w miejscach widocznych oraz łatwo dostępnych. Dlatego też umieszcza się go przy wejściach, na korytarzach i klatkach schodowych, a także nieopodal wyjść z pomieszczeń. Ważne jest również to, aby był on odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wysokiej temperatury, co oznacza zachowanie odpowiedniej odległości od źródeł ciepła, przede wszystkim grzejników. Sprzęt gaśniczy musi mieć także jasne i czytelne oznakowanie, pozwalające szybko zweryfikować, jakie substancje można gasić za jego pośrednictwem.

Ochrona przeciwpożarowa w firmie, obejmująca zakup podręcznego sprzętu gaśniczego, to odpowiedzialne zadanie w ramach którego warto poradzić się specjalistów. Sprzedażą tego typu produktów zajmuje się m.in. przedsiębiorstwo Mawi z Redy, które działa od 1991 i doradza klientom w sytuacji doboru właściwych rozwiązań z zakresu sprzętu gaśniczego i zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas