Artykuł sponsorowany Jak ustalić wysokość wynagrodzenia dla swojego pracownika?

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia dla swojego pracownika?

Każdy pracownik chciałby zarabiać jak najwięcej, a każdy pracodawca chce, aby jego pracownicy działali efektywnie i skrupulatnie. Jak ustalić wysokość wynagrodzenia, aby była ona adekwatna do wykonywanej pracy? Jaki system wynagrodzenia najlepiej się sprawdza – czy premie motywują pracowników lepiej, niż stała i nieco wyższa wypłata? Pomożemy ci ustalić wysokość wynagrodzenia, która zadowoli obie strony!

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia?

Naturalne jest, aby wynagrodzenie było uzależnione od tego, jak ciężką pracę wykonuje dana osoba. W dzisiejszych czasach na wysokość płacy składa się jednak o wiele więcej czynników, dlatego pracownicy fizyczni niejednokrotnie zarabiają o wiele mniej niż osoby pracujące w biurze. Wśród najważniejszych czynników determinujących wysokość pensji można wymienić:

  • Kwalifikacje – nie tylko wysokość wykształcenia, ale również wszelkie kursy oraz umiejętności, które nie zostały udokumentowane, lecz pracownik może przedstawić je swojemu potencjalnemu pracodawcy np. na podstawie portfolio.
  • Doświadczenie – nie tylko potwierdza kwalifikacje pracownika, ale również determinuje jego samodzielność. Im większe doświadczenie na danym stanowisku, tym większe prawdopodobieństwo, że pracownik od początku poradzi sobie w nowej pracy.
  • Zakres obowiązków – w tym podpunkcie warto wspomnieć, aby nie nakładać zbyt wielu obowiązków na jednego pracownika. Pamiętaj, aby zakres obowiązków był dostosowany do możliwości danej osoby. Czasami lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie dwóch osób, niż zarzucenie jednej osoby zadaniami, których nie jest w stanie wykonać w określonym czasie.

Niektóre dodatkowe profity są regulowane odgórnie, między innymi dodatek za pracę w szkodliwym środowisku. Upewnij się, jakie zasady obowiązują na danym stanowisku. Jeśli szukasz pomocy w ogarnięciu firmowej księgowości i rachunkowości, skorzystaj z pomocy biura rachunkowego np. Barocco.

Jaki system wynagrodzenia wybrać?

Najłatwiejszy system wynagrodzenia to stała pensja, która nie jest zależna od efektywności pracy. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Minusem jest oczywiście mała motywacja pracownika. Nie da się ukryć, że system premiowy jest o wiele większym „napędem” do działania. Pracownik czuje się bezpiecznie, mając podstawę niezależnie od efektywności pracy, a jednocześnie czuje się zmotywowany, kiedy za dobre wyniki otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie. Oczywiście system, wynagrodzenia również zależy od wielu czynników, takich jak branża i poszczególne zadania. Dużo zależy też od tego, czy pracownik się rozliczany za godzinę, czy też pracuje na akord.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas