Artykuł sponsorowany Jak szybko i skutecznie rozliczać usługi transportowe?

Jak szybko i skutecznie rozliczać usługi transportowe?

Przedsiębiorstwa transportowe o różnej formie działalności, zarówno jeśli chodzi o zakres usług, jak i o przyjęty ustrój rachunkowy – księgowość uproszczona lub pełna – borykają się często z problemem niejasnych do końca sposobów rozliczania swoich ruchów gospodarczych. W porównaniu z firmami handlowymi, czy też produkcyjnymi, rzeczywiście rachunkowość dotycząca podmiotów transportowych jest bardziej zawiła… Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy jedną skuteczną drogę!

Problemy, z którymi borykają się firmy transportowe w dziedzinie księgowości

Problemów firm transportowych w dziedzinie księgowości oraz ewidencji podatkowej, jest wiele. Począwszy od tego, czy należy wystawić fakturę po każdym zakończonym transporcie; przez to, kiedy powinno się rozliczać koszty paliwa; kończąc na kwestiach związanych z podatkiem VAT, CIT, czy z podatkiem dochodowym od nadgodzin pracowników… Aby sprawnie zatem poruszać się po takich dziedzinach rachunkowości, należy zatrudnić doświadczonego specjalistę, który przede wszystkim posiada szeroką wiedzę biznesową. To niestety wiąże się z wysokimi kosztami zatrudnienia, a także z koniecznością gwarantowania odpowiedniej przestrzeni biurowej, licencjonowanych programów, czy też komputerów, drukarek, niszczarek oraz archiwów. W średnim przedsiębiorstwie koszty miesięczne utrzymania działu księgowego, mogą wynosić nawet ponad 10 tysięcy złotych, co uzależnione jest średnimi krajowymi płacami dla ekspertów rachunkowości (według różnych danych przeciętne wynagrodzenie księgowego to od 3500 do 5500 złotych).

Rozwiązania szukaj we współpracy z biurem rachunkowym

Współpraca z biurem rachunkowym to dla wielu firm, nie tylko transportowych, inwestycja w dynamiczny rozwój. Umożliwiane to jest dzięki skupieniu się tylko na procesach głównych, oraz przejmowaniu tych pomocniczych przez outsourcingowych specjalistów… To oni pomagają nie tylko w samym prowadzeniu ksiąg rachunkowych lub ksiąg przychodów i rozchodów, ale także w analizowaniu ryzyka rynkowego oraz przy ustalaniu strategii ekspansji gospodarczej. Wszystko to przy ograniczonych kosztach, które są niższe od tych związanych z utrzymaniem własnego działu rachunkowego, nawet o kilka razy. Uwagę warto również zwrócić na to, że biura rachunkowe pomagają w stosowaniu się do restrykcyjnej i niekorzystnej dla polskich przewoźników ustawy Loi Macron na terenie Francji, a także w działaniach rachmistrza spisowego, pomagającego w prowadzeniu usprawnionej logistyki załadunkowej, magazynowej i transportowej. Szeroką pomoc zagwarantuje Ci zatem firma Doradztwa Transportowego i Usług Księgowych PIPITD!

Przykład rozliczenia usługi transportowej

Usługi transportowe mogą być rozliczane na wiele różnych sposobów, w zależności od trasy, rodzaju przewozu, profilu działalności firmy, oraz wielu innych czynników. Przykładowo – w uogólnieniu oraz uproszczeniu – można mówić jednak o konieczności rozliczenia: faktury za wykonane usługi transportowe (rozrachunki z odbiorcami, przychody ze sprzedaży, VAT należny); faktury za koszty paliwa (VAT naliczony, rozliczenie kosztów, rozrachunki z dostawcami); kosztów paliwa (m.in. zużycie materiałów, paliwa i energii); kosztów zatrudnienia kierowców wraz z potrąceniem zaliczki na podatek dochodowy oraz ubezpieczenia zdrowotnego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas