Artykuł sponsorowany Wyprowadzanie zaległości księgowych

Wyprowadzanie zaległości księgowych

Firmy, które nie zdecydowały się jeszcze na stałą outsourcingową współpracę z biurami księgowymi, które oferują obsługę rachunkową i kadrowo-płacową, znacznie częściej narażają się na zjawisko występowania w ich strukturach tak zwanych zaległości księgowych. Te zaś jeśli nie zostaną w porę uregulowane mogą przynieść znaczne kary finansowe z jednostek administracyjnych kontrolnych, które często znacznie wpływają na pogorszenie wiarygodności podmiotu wśród potencjalnych klientów oraz kontrahentów.

Jeśli zatem Twoja firma boryka się z problemem niewypełnionych deklaracji, lub boisz się, że procesy księgowe zostały zrealizowane nieprawidłowo, podejmij współpracę z branżowymi ekspertami.

Kiedy potrzebne jest wyprowadzanie zaległość księgowych?

Zaległości księgowe, mogą wynikać głównie z dwóch sytuacji. Pierwszą z nich jest słaba pozycja rynkowa i finansowa firmy, która popada w tarapaty ekonomiczne. Drugą sytuacją, jest nieodpowiednia oraz niewydajna praca firmowych działów księgowych. Zarówno przy pierwszym, jak i drugim zdarzeniu poleca się nie tylko skorzystać z doraźnej pomocy ekspertów rachunkowości, ale ze stałej współpracy. Dobre biuro rachunkowe, jest bowiem w stanie nie tylko wyprowadzić zaległość, ale pomóc w optymalizowaniu budżetu firmy, uczestnicząc w tworzeniu jej strategii naprawczej/rozwojowej.

Jeśli chodzi zaś, o sytuacje, kiedy wyprowadzanie zaległości, jest szczególnie potrzebne, wymienić można: błędne rozliczenie podatkowe, utraty zapisów księgowych, czy nawet brak bieżącego prowadzenia czy to ksiąg przychodów i rozchodów, czy też ksiąg rachunkowych. Problemy z ewidencjonowaniem podatkowym, mogą pojawić się również w trudnych okresach firmy, np. przy nagłej stracie pracownika księgowego, czy przy zbyt dużej ilości faktur do rozliczenia przez niewielką liczbę pracowników.

Proces wyprowadzania zaległości księgowych

Wyprowadzenia zaległości księgowych, to ochrona firmy przez grzywnami i innymi karami ze strony instytucji kontrolnych, a także przywracanie płynności jej funkcjonowaniu na bardzo konkurencyjnym rynku. Cały proces dzieli się zaś na kilka etapów, wśród których ważnym jest ten związany z oszacowaniem zakresu prac i ich pracochłonności. To pozwala utworzyć precyzyjny harmonogram naprawczy w ramach nowoczesnych metodologii. Często ważnym elementem wyprowadzania zaległości jest nie tylko wykonywanie zaległych księgowań i ewidencji, a także sporządzania niewypełnionych deklaracji podatkowych, czy nawet sprawozdań finansowych, ale wielokrotnie istotne okazuje się uzgodnienie z organami administracji państwowej terminu uzupełniania zaległości. Mediacja/negocjacja ekspertów z biur księgowych, bardzo często przynosi pożądane rezultaty – urząd skarbowy widzi bowiem chęć polubownego rozwiązania problemu, dlatego jest w stanie pójść na wiele ustępstw. Zakończeniem procesu wyprowadzania zaległości, jest protokólarne przekazanie zaktualizowanej dokumentacji finansowo-księgowej odpowiedniej jednostce.

Jeśli Twoja firma boryka się z problemami kadrowo-płacowymi, czy też księgowo-rachunkowymi, nie zwlekaj! Zgłoś się do specjalistów takich biur rachunkowych, jak AGEO-POL Agnieszki Burchart, które posiadają również doświadczenie w przeprowadzaniu bardzo korzystnych procesów dotyczących optymalizacji podatkowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas