Artykuł sponsorowany Jak dostosować maskę ochronną do rodzaju zagrożenia

Jak dostosować maskę ochronną do rodzaju zagrożenia

W pracy czy domu często wykonujemy prace, które wymagają od nas zastosowania specjalnych form ochrony. Obejmuje to nie tylko bezpieczną odzież ochronną, ale również maski ochronne, stanowiące zabezpieczenie przed groźnymi oparami oraz gazowymi. Skuteczną ochronę jednak zapewni odpowiednie połączenie maski z właściwym rodzajem pochłaniacza par oraz gazów.

Typy pochłaniaczy i ich zastosowanie

Indywidualny sprzęt ochrony układu oddechowego potrzebny do wykonywania wielu rozmaitych prac możemy stworzyć jedynie poprzez dobór właściwego rodzaju pochłaniacza par i gazów do części twarzowej. Pochłaniacze o tej samej klasie oraz typie zestawiane są z maską lub półmaską ochronną wyposażoną w łączniki poduszkowe – pamiętać jednak należy o dopasowaniu ich rozmiarem.

Wyróżniamy kilka klas i typów pochłaniaczy. Klasy odnoszą się do ich zdolności sorpcyjnej, natomiast typy określają rodzaj pochłanianych substancji. Najczęściej sytuuje się pochłaniacze klasy pierwszej – o niskiej zdolności sorpcyjnej przeznaczone do ochrony przed gazami czy parami w stężeniu mniejszym lub równym 0,1%. Mają one skuteczność filtracji około 80% i są wykorzystywane do ochrony przed substancjami o niskiej toksyczności.

Każdy typ pochłaniacza ma ponadto przypisany kolor, po którym możemy rozpoznać ich przeznaczenie. Typ A1 w kolorze brązowym służy do oznaczania pochłaniaczy stosowanych w przypadku gazów i oparów organicznych. W ofercie firmy Endeco znajdziemy pochłaniacze w kolorze czarnym typu A1B1E1K1, które łączą w sobie funkcje pochłaniaczy brązowych, szarych, żółtych i zielonych, co oznacza, że sprawdzają się w przypadku gazów i oparów organicznych, nieorganicznych, oparów kwaśnych, amoniaku i jego pochodnych.

Dobór pochłaniacza i maski

Różne prace i czynności wymagają innych form zabezpieczeń. Zestaw maska ochronna plus pochłaniacz gazów i oparów sprawdzają się zawsze, ale skuteczność tej ochrony zależy właśnie od dopasowania pochłaniacza do rodzaju zanieczyszczeń, jakie występują w środowisku pracy.

Załóżmy, że podczas wykonywania czynności  używamy półmaski dwufiltrowej MP 12/5 GAZ, która ma uniwersalne zastosowanie. Jakie pochłaniacze powinniśmy do niej dobrać?

Malowanie farbami wodnymi i bazującymi na rozpuszczalnikach organicznych w pomieszczeniach otwartych i wentylowanych wiąże się z ryzykiem przedostania się do dróg oddechowych mikroskopijnych kropli aerozoli oraz pary rozpuszczalników. Tu zatem sprawdzi się pochłaniacz typu A1 i filtr P2. Ten sam, zestaw użyjemy podczas rozpylania pestycydów. Natomiast malowanie pędzlem czy wałkiem, prace z klejami, odtłuszczanie również narażają nas na opary rozpuszczalników i wymagają zastosowania jedynie pochłaniacza A1. Pochłaniacz typu A1B1E1K1 wykorzystamy podczas:

  • spawania;
  • malowania i mycia preparatami zawierającymi amoniak;
  • prac z instalacjami chłodniczymi z amoniakiem;
  • prac związanych z zastosowaniem kwasów;
  • prac w przemyśle rafineryjnym, chemicznym i pokrewnych.

Nie lekceważmy z zagrożeń, jakie niosą ze sobą powstałe podczas tych działań opary i gazy. Maska ochronna wyposażona w pochłaniacz to prosty i skuteczny sposób ochrony, o którym powinniśmy zawsze pamiętać.

Opracowanie:

Endeco sp. z o.o.

Katowice , al. W. Korfantego 76

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas