Materiał Partnera Jak dokładnie wyczyścić samochód myjką ciśnieniową?

Jak dokładnie wyczyścić samochód myjką ciśnieniową?

Lśniący i czysty samochód to wizytówka każdego kierowcy, który dba o swój pojazd. Dokładne, regularne usuwanie zabrudzeń karoserii ma również znaczenie dla utrzymania dobrego stanu lakieru. Samodzielne mycie auta nie musi być czasochłonnym procesem, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie dobrze dobranej myjki ciśnieniowej. Należy jednak przestrzegać pewnych prostych zasad, aby móc osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Zalety zastosowania myjki

Przede wszystkim jej wykorzystanie to oszczędność czasu przy samodzielnym myciu samochodu w porównaniu do tradycyjnego sposobu, czyli wiadra i szczotki. Są o wiele precyzyjniejsze, a woda wypuszczana pod wysokim ciśnieniem pozwala na dotarcie do trudno dostępnych zakamarków, na przykład na felgach. Ponadto poradzą sobie z grubszymi warstwami błota i kurzu, których ręczne usunięcie byłoby żmudnym procesem. Przy odpowiednim doborze urządzenia pod kątem generowanego ciśnienia nie ma również ryzyka uszkodzenia powłoki lakierniczej, co może mieć miejsce w przypadku myjni automatycznych. Warto również wspomnieć, że urządzenia ciśnieniowe pozwalają na znaczne oszczędności wykorzystanej wody, a więc jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Wybór urządzenia

Dokładne wyczyszczenie auta to nie tylko samo zastosowanie myjki, ale także jej odpowiedni wybór przy zakupie. Zdecydowanie należy zwrócić uwagę na rodzaj węża, w który została wyposażona. Optymalna długość, która pozwoli dotrzeć do samochodu z każdej strony bez konieczności przestawiania jej to 8 metrów. Ponadto powinien być uzbrojony za pomocą stalowego oplotu, co zapobiegnie jego ciągłemu załamywaniu się lub niekontrolowanemu zwijaniu. Nie można pominąć również tak istotnego parametru, jak wytwarzane ciśnienie, które powinno oscylować w granicach 100 do maksymalnie 150 barów i takie urządzenia można odnaleźć na przykład w ofercie salonów BCC Apeks, oferujących sprzęt od renomowanych producentów. Takie wartości ułatwią pracę, a jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo karoserii. Dobrze również zwrócić uwagę na dołączane akcesoria – lanca powinna charakteryzować się generowaniem dość szerokiego strumienia wody, natomiast szczotki być odpowiednie miękkie i dedykowane do czyszczenia aut.

Etapy czyszczenia

Kiedy już zostaniemy posiadaczami myjki ciśnieniowej, zostaje nam podjąć działanie z jej wykorzystaniem. Na początek należy dokładnie spłukać samochód czystą wodą, co pozwoli pozbyć się nagromadzonych ziarenek piasku i innych większych drobinek brudu, które to właśnie mogłyby porysować lakier podczas dalszego czyszczenia. Po takim wstępie można sięgnąć po szczotkę zakładaną zamiast lancy i odpowiedni detergent, który wlejemy do zbiornika w urządzeniu. Czyszczenie rozpoczyna się od dachu, przechodząc coraz niżej aż do nadkoli. Należy dotknąć myjką każdego miejsca karoserii, aby woda zmieszana z szamponem podawana pod niskim ciśnieniem dotarła do wszystkich miejsc. Ostatni etap do dokładne spłukanie auta znów przy pomocy płaskiego strumienia z lancy i dosuszenie nadwozia miękką, chłonną ściereczką. Właśnie tak przeprowadzone czyszczenie z wykorzystaniem urządzenia ciśnieniowego zapewni zadowalające efekty.

Opracowanie:

Apeks sp.j. Beskidzkie centrum czystości

Bielsko-Biała , Bystrzańska 92a

Podziel się