Artykuł sponsorowany Ewidencja VAT - kogo obowiązuje i na czym polega?

Ewidencja VAT - kogo obowiązuje i na czym polega?

Obowiązek prowadzenia właściwej ewidencji do celów rozliczania VAT, czyli rejestru VAT, zobowiązani są przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towaru i usług. Wbrew pozorom, nie wszystkie jednak transakcje zakupowe dotyczące towarów, udokumentowane fakturami muszą zostać ujęte w rejestrze VAT, który stanowi drugą podstawową formę ewidencji. Na czym dokładnie polega i kogo obowiązuje? Dowiedz się. 

Czym jest i kogo obowiązuje ewidencja VAT?

Ewidencję VAT obligatoryjnie muszą prowadzić przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy od towarów i usług. Ich obowiązkiem jest ujmowanie w ewidencji prowadzonej dla celów VAT sprzedaż oraz te wydatki, od których przysługuje odliczenie VAT udokumentowane fakturami. Wbrew pozorom, nie każdy wydatek i nie każda sprzedaż musi zostać ujęta w ewidencji VAT. Rejestr sprzedaży i zakupu VAT stanowi podstawę do prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług. Podatnicy VAT zobowiązani są do prowadzenia ewidencji, która zawiera:

  • określoną kwotę, wpływającą na ustalenie proporcji sprzedaży, w szczególności transakcji związanych ze sprzedażą opodatkowaną oraz nieopodatkowaną lub zwolnioną z podatku VAT,
  • kwotę podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego,
  • kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu,
  • dane niezbędne do określenia przedmiotu opodatkowania,
  • dane niezbędne do określenia podstawy opodatkowania,
  • wysokość podatku należnego.

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na skorzystanie usług firmy takiej jak np. Rachunkowość Bk Beata Kaczyńska, która w swojej ofercie posiada m.in. prowadzenie ewidencji ryczałtowych, w tym prowadzenie ewidencji podatku od towarów i usług.

Czego ewidencja VAT nie musi zawierać?

Ewidencja VAT nie musi zawierać nabyć, których nabycie nie daje prawa odliczenia podatku VAT. Ewidencja VAT także nie wymaga, by ewidencjonować odrębnie dla każdej czynności te transakcje, z tytułu których powstaje prawo odliczenia podatku. Wystarczająca jest łączna wartość kwot podatku naliczonego, obniżającego kwotę podatku należnego. W przypadku naliczenia VAT, niezbędne jest określenie przedmiotu i podstawy opodatkowania i wartość podatku należnego, co oznacza, że tyczy się to każdorazowej czynności opodatkowanej. Należy także wykazywać odrębnie nabycia środków trwałych oraz towarów i usług. Dodatkowo, w ewidencji należy zamieszczać podział według stosowanych stawek podatkowych. Jest to niezbędne dla celów sporządzenia deklaracji VAT. Należy również podobnie wykazywać odrębnie transakcje w których następuje import usług, towarów oraz gdzie miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium danego kraju.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas