Materiał Partnera Dlaczego warto zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Dlaczego warto zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Wśród wszystkich cudzoziemców zatrudnionych w Polsce aż 85% stanowią Ukraińcy. Nasi wschodni sąsiedzi upodobali sobie pracę w naszym kraju ze względu na lepsze warunki zatrudnienia oraz wyższe dochody. Obecnie ukraińskich pracowników możemy spotkać praktycznie w każdej branży  - od rolnictwa aż po hotelarstwo. Są oni coraz chętniej zatrudniani przez polskich pracodawców. Dlaczego tak się dzieje? Jakie czynniki przemawiają za przyjęciem Ukraińca do pracy?

Dlaczego Ukraińcy wolą pracować w Polsce?

Sytuacja na Ukrainie zmusza jej obywateli do poszukiwań pracy poza granicami państwa. Nasi wschodni sąsiedzi żyją bardzo skromnie, a w wielu przypadkach wręcz na granicy ubóstwa. Pensje na Ukrainie są dużo niższe, niż te wypłacane w Polsce. Średnia pensja dla ukraińskiego pracownika w naszym kraju wynosi około 2000 złotych i stale rośnie, natomiast na Ukrainie miesięczna wypłata o równowartości 800 złotych jest na porządku dziennym. Nic więc dziwnego, że cudzoziemcy godzą się na ciężką pracę w naszym kraju, nawet jeśli opłacani nieco gorzej od Polaków. Zarobione pieniądze często przekazywane są rodzinom, które pozostały w ojczyźnie, więc siła nabywcza złotówki nie ma dla Ukraińców zbyt dużego znaczenia.

Jak informuje ekspert z agencji pracy tymczasowej „Everwe” – Ukraińcy podejmą się każdej pracy, nawet takiej, która dla Polaków jest mało atrakcyjna. Ponadto cudzoziemcy chętnie godzą się na dużą ilość nadgodzin, co stanowi dla nich dodatkową motywację do pracy. Nasi wschodni sąsiedzi nie boją się pracy w gospodarstwach rolnych czy zakładach produkcyjnych. Zajmują się również obsługą hoteli, restauracji, sprzątaniem czy pracą na budowie. Coraz częściej polscy pracodawcy poszukują też ukraińskich elektryków, kierowców i innych przedstawicieli zawodów technicznych, których kompetencje nie różnią się od kwalifikacji Polaków.

Dlaczego warto zatrudnić Ukraińca?

Polacy i Ukraińcy pod wieloma względami są do siebie podobni. Łączy nas historia, kultura, a także bliskość języka. W związku z tym z cudzoziemcem można bez przeszkód porozumieć się bez pomocy tłumacza. Kilka lat temu uproszczono wszystkie procedury związane z zatrudnianiem Ukraińców, co znacząco usprawniło proces pozyskiwania pracowników zza granicy. Ponadto, decydując się na skorzystanie z usług sprawdzonej agencji pracy tymczasowej, pracodawca nie musi martwić się o załatwianie wszystkich formalności na własną rękę, co stanowi dużą oszczędność czasu. Ukraińcy mają niższe wymagania finansowe niż Polacy, dlatego też ich zatrudnianie jest dla wielu firm bardziej opłacalne. Obcokrajowcy pracujący w Polsce skutecznie uzupełniają braki kadrowe oraz stymulują wzrost gospodarczy.

Opracowanie:

Everwe Aliona Tymon

Terespol , Czerwonego Krzyża 4B

  • tel. 517 814 395

Podziel się