Materiał Partnera Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego podczas pandemii?

Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego podczas pandemii?

Pomimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią wirusa Covid-19, konieczność rozliczania się przedsiębiorców z prowadzonej działalności wciąż obowiązuje. Niezależnie czy przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy zatrudnia 300 pracowników, wciąż jest zobligowany do prowadzenia księgowości, rozliczania podatków, płacenia ZUSU-u i kontynuowania innych obowiązujących rozliczeń księgowo-rachunkowych. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi, czym kierować się w aktualnych realiach gospodarczych, jeśli potrzebujemy pomocy biura księgowego.

Biura rachunkowe w Polsce

Biura księgowe i rachunkowe prowadzą ogólne bądź wyspecjalizowane usługi skierowane do różnej grupy przedsiębiorców. Inne działania są podejmowane dla kilkuosobowej firmy lokalnej, a inne dla międzynarodowej korporacji. Oczywiste jest więc, że do obsługi takich zleceń potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin. O ile jednak korporacje i duże firmy zatrudniające setki pracowników  posiadają własną kadrę księgowych i specjalistów finansowych, to większość mikroprzedsiębiorstw i małych firm na ten luksus nie stać i korzystają z usług podmiotów zewnętrznych. Rynek firm oferujących usługi księgowe, a szerzej ujmując rachunkowe, jest w Polsce dość dobrze rozwinięty i zaspokaja popyt na tego rodzaju usługi u krajowych przedsiębiorców. Warto jednak zwrócić uwagę na wachlarz świadczonych usług, zwłaszcza w zmieniającej się sytuacji ekonomicznej na świecie i w Polsce.

Najważniejsze usługi rachunkowe i księgowe

Jak radzi specjalistka z białostockiego Biura Rachunkowego MirJan, najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zawierzenie wszystkich koniecznych rozliczeń jednej firmie świadczącej kompleksowe usługi księgowe, co ogranicza koszty i pozwala na płynne delegowanie koniecznych obrachunków. W ramach działalności dane biuro rachunkowe powinno zajmować się z pewnością prowadzeniem ksiąg handlowych i ksiąg przychodów i rozchodów, obliczaniem podatku wraz z uwzględnieniem możliwych ulg oraz rozliczeniami z ZUS. Jedną z najbardziej pracochłonnych i skomplikowanych operacji dla przedsiębiorców jest obsługa kadrowo-płacowa w firmie, warto więc delegować ją do biura rachunkowego z wieloletnim doświadczeniem. Jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia niepełnosprawnych, istotne jest również, aby wybrana księgowa zajmowała się obsługą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei firmy importujące towary z Unii Europejskiej lub do niej eksportujące, zobowiązane są do rejestracji obrotów w systemie INTRASTAT. Do osobnej kategorii należy kwestia wynikła z bieżącej sytuacji związanej z koronawirusem, której skutki ma łagodzić wprowadzona przez polski rząd tzw. tarcza antykryzysowa. Wobec braku podobnego zastoju gospodarczego w przeciągu ostatniego wieku ciężko wymagać od personelu księgowego, aby miał doświadczenie w kwestii radzenia sobie z wyzwaniami które ta sytuacja powoduje. Warto jednak zweryfikować z biurem rachunkowym czy posiada doświadczenie w ubieganiu się o pomoc de minimis oraz czy śledzi na bieżąco ustawy pomocowe uchwalane w trakcie kryzysu.

Opracowanie:

MirJan Biuro Rachunkowe

Białystok , Hetmańska 40 lok. 206

Podziel się