Materiał Partnera Ekspert z De-Jure radzi: jaka forma opodatkowania będzie najlepsza przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ekspert z De-Jure radzi: jaka forma opodatkowania będzie najlepsza przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie jesteś przekonany, która forma opodatkowania najbardziej Ci się opłaca? Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy mieli do wyboru podatek na zasadach ogólnych, skalę liniową, ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową. Jak wskazuje specjalista z De-Jure, karta została zamrożona, w związku z czym możesz wybierać spośród trzech dostępnych form opodatkowania.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – o czym musisz wiedzieć?

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodu z JDG, która daje możliwość opodatkowania dochodów z różnych źródeł. Specjalista z De-Jure zaznacza, że przedsiębiorca może skorzystać z wielu ulg m.in. rehabilitacyjnej, od darowizny czy wydatków na internet. Co więcej, skala daje możliwość obniżenia podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz skorzystania z ulgi na dzieci. Wybierając tę formę możesz rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem, co jest szczególnie przydatne, jeżeli druga osoba ma małe dochody. W takim przypadku wspólne rozliczenie sprawi, że nie przekroczysz drugiego progu podatkowego.

Podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jeżeli chcesz od razu znać wysokość podatku od osiągniętego dochodu, powinieneś zdecydować się na rozliczenie podatkiem liniowym. W tej formie przedsiębiorca uiszcza podatek według stałej stawki 19% niezależnie od wysokości osiąganych dochodów z JDG.

Małe podmioty gospodarcze często korzystają z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który może być opłacany miesięcznie bądź kwartalnie. Stawka podatku jest zależna od rodzaju prowadzonej działalności.

– wyjaśnia specjalista z De-Jure. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest uproszczona księgowość oraz transparentny sposób ustalania wysokości opodatkowania. Jeżeli nie jesteś przekonany, który sposób rozliczeń będzie najbardziej opłacalny, skorzystaj z pomocy księgowego z biura rachunkowego De-Jura. Rozliczaj się w prosty sposób i nie przepłacaj!

Opracowanie:

De-Jure sp. z o.o.

Wrocław , Powstańców Śląskich 5 lok. 801

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas