Artykuł sponsorowany Czym jest ryczałt ewidencjonowany i kto może korzystać z tej formy rozliczania się?

Czym jest ryczałt ewidencjonowany i kto może korzystać z tej formy rozliczania się?

Jedną z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany. Polega on na tym, że przedsiębiorca płaci podatek od przychodu i nie ma możliwości pomniejszania go o koszty jego uzyskania. Z tego typu formy opodatkowania mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółki osobowe. Zobacz, na czym dokładnie polega ryczałt ewidencjonowany i kiedy można korzystać z tej formy opodatkowania.

Ryczałt, czyli uproszczona forma opodatkowania

Przedsiębiorcy mogą korzystać z rozmaitych form opodatkowania. Najczęściej poszukujemy najprostszych rozwiązań, a do nich z pewnością zalicza się ryczałt ewidencjonowany. Jak zostało wspomniane na wstępie, ta forma opodatkowania polega na płaceniu podatku od przychodu bez możliwości pomniejszania go o koszty. Dla wielu ryczałt jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym. Opodatkowanie w formie ryczałtu charakteryzuje się tym, że na wielkość podatku nie wpływają koszty ponoszone w związku z działalnością, a podatek zależy jedynie od wielkości przychodu.

Z informacji przekazanych przez specjalistę od księgowości i podatków z biura rachunkowego Usługi Księgowe Aleksandra Garczyńska z Gdyni wynika, że, stawka tej formy opodatkowania zawsze jest stała, niezależnie od tego, jakie przychody ma przedsiębiorca. Oczywiście stawki podatku są zależne od rodzaju prowadzonej działalności. Podczas tworzenia ryczałtu wysokość stawek była dopasowywana do średniej rentowności określonych działalności.


Rozliczanie się na zasadach ryczałtu – kto ma taką możliwość?

Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ze wspomnianej formy opodatkowania mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą. Poza tym tę formę opodatkowania mogą wybrać osoby prowadzące działalność w formie spółki jawnej lub cywilnej. Jednak by móc przejść na ryczałt ewidencjonowany, przedsiębiorca nie może mieć przychodu przekraczającego równowartość 250 000 euro. Ten limit obowiązuje osoby, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą oraz wszystkich wspólników spółki. Warto zaznaczyć, że w chwili, gdy przedsiębiorca rozpoczyna działalność albo jego dochody za ubiegły rok nie były większe niż równowartość 25 000 euro, wówczas może rozliczać się kwartalnie.

Kto nie może rozliczać się na zasadzie ryczałtu?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Dotyczy to w szczególności osób prowadzących działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem aptek, udzielaniem pożyczek pod zastaw oraz handlem wartościami dewizowymi. Ponadto z ryczałtu nie mogą korzystać osoby zajmujące się np. usługami reklamowymi, detektywistycznymi, ochroniarskimi czy finansowymi. Ryczałt ewidencjonowany nie obowiązuje też w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej w zakresie wolnych zawodów, które określone zostały w art. 4 ust. 1 pkt 11. Ze wspomniane formy opodatkowania nie mogą również korzystać przedsiębiorcy zajmujący się produkcją wyrobów opodatkowanych akcyzą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas