Artykuł sponsorowany Ryczałt w Polskim Ładzie. O jego zaletach opowie specjalista z biura rachunkowego Status

Ryczałt w Polskim Ładzie. O jego zaletach opowie specjalista z biura rachunkowego Status

Każdy, kto zamierza otworzyć własny biznes, musi najpierw zastanowić się nad wyborem optymalnej dla siebie formy rozliczania się z fiskusem. Ma to bezpośredni wpływ na wysokość osiąganych przychodów. Wraz ze wprowadzeniem Polskiego Ładu na atrakcyjności zyskał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy warto z niego skorzystać? Zapytaliśmy księgową z renomowanego biura rachunkowego Status w Warszawie.

Czym właściwie jest ryczałt?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form księgowości uproszczonej. Kwota opodatkowania obliczana jest na podstawie wystawionych faktur sprzedaży. Podstawą opodatkowania jest przychód, a nie dochód, co oznacza, że przedsiębiorca w rozliczeniu podatkowym nie może uwzględnić kosztów, jakie ponosi w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak informuje księgowa z biura rachunkowego Status:

„Przedsiębiorca na ryczałcie płaci podatek w określonej przez prawo wysokości procentowej, która jest uzależniona od branży wskazanej przez Polską Klasyfikację Działalności. W chwili obecnej mamy następujące stawi procentowe: 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%, z czego duża część przedsiębiorców rozlicza się w oparciu o stawkę 8,5%”.

Jakie są zalety ryczałtu w Polskim Ładzie?

Największą zaletą „bycia na ryczałcie” jest niższe, w stosunku do skali podatkowej, obciążenie podatkowe. Przypomnijmy, że przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, płacą podatek w wysokości 12% lub 32%. Kolejnym atutem jest płacenie składki zdrowotnej w wysokości 9% przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartału 2021 roku, co najbardziej przypomina sposób rozliczania tej składki przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Pozostałe zalety ryczałtu to łatwiejsze i mniej czasochłonne prowadzenie księgowości oraz brak konieczności księgowania faktur dotyczących kosztów, o ile firma nie jest czynnym płatnikiem VAT. Ryczałt nie jest jednak dla każdego. Taka forma rozliczeń najbardziej opłaci się osobom, które mają stałe i równe dochody przy założeniu, że prowadzona przez nie działalność gospodarcza, nie generuje wysokich kosztów.

Czy ryczałt jest dla Ciebie?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twoja firma skorzysta na ryczałcie, poproś o pomoc eksperta. Specjaliści z biura rachunkowego Status przeanalizują Twoją sytuację ekonomiczną i obiektywnie ocenią, czy taka forma opodatkowania Ci się opłaci. Pod uwagę trzeba wziąć wiele zmiennych takich jak np. wysokość podatku, koszty prowadzenia działalności gospodarczej czy szacowane przychody. Jeżeli okaże się, że na ryczałcie stracisz, księgowi z biura Status wskażą Ci inną, lepszą dla Ciebie formę rozliczania się z fiskusem. Pomogą Ci też w prowadzeniu księgowości firmy, żebyś mógł skupić się na jej rozwoju.

Opracowanie:

Status Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.

Warszawa , Algierska 19 W

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas